19711973 en 1974. Met zijn onnavolgbare speelstijl wordt de illustere nummer 14 ook de publiekslie veling. De goede prestaties van Ajax hadden toen ook een groot nadeel. Iedere club ter wereld wilde na al die successen graag een Ajacied inlijven. Het gevolg was, dat veel Ajacieden naar een andere club verhuisden. Van het gouden Ajax-team met Johan Cruijff is dan ook al snel weinig meer over. De Amsterdammers moeten na alle successen in de zeventigerjaren liefst veertien jaar wachten op het winnen van een Europese voetbalprijs. Marco van Basten In 1981 keert Johan Cruijff terug bij Ajax. Hij wordt als een verloren zoon binnen gehaald. In eigen land worden in de periode 1981 tot en met 1987 drie landskampioenschappen en drie KNVB-bekers aan de prijzenkast toegevoegd. De doelpuntenmakers van Ajax zijn in die jaren de meest trefzekere aanval lers van heel Europa. In zes jaar tijd worden er door Ajax niet minder dan 628 doelpunten gescoord, ge middeld meer dan honderd treffers per jaar. Marco van Basten is in deze mooie Ajax-voetbalperiode één van de topschutters. Als bekroning van deze jarenlange doelpuntenregen wint Ajax in 1987 de Europa Cup 2. Van Basten maakte in Athene in 1987 het winnende doelpunt Zeer talentvol Aan het eind van de jaren tachtig beleeft Ajax mis schien wel de moeilijkste periode in de geschiede nis van de club. Tegenslagen zijn er zowel binnen als buiten het veld. Toch wordt Ajax in 1990 weer landskampioen. Leo Beenhakker is de trainer, die daar met zijn spelers in slaagt. Dennis Bergkamp, Brian Roy en Frank de Boer zijn de voorbeelden van de jonge, maar zeer talentvolle spelers in de selectie van Don Leo. De opvolger van Beenhakker bij Ajax is Louis van Gaal. Dat blijkt een prima keuze te zijn. Onder Van Gaal breekt voor Ajax een nieuwe bloei periode aan. De meest succesvolle Nederlandse coach aller tijden bezorgt de Amsterdamse club een handjevol landstitels en en KNVB-bekers. Patrick Kluivert In 1995 lukt opnieuw (bijna) alles. Niemand kan Ajax in die tijd verslaan. In Wenen winnen de Amster dammers met spelers als Ronald de Boer, Frank de Boer, Edwin van der Sar, Jari Litmanen en Finidi in de gelederen de finale van de Champions League te gen AC Milan met 1-0. Invaller Patrick Kluivert, toen achttien jaar oud, neemt het enige doelpunt voor zijn rekening. Ajax legt daarmee eindelijk weer eens beslag op de belangrijkste Europa Cup. Laterdatjaar wordt Ajax in Tokio ook nog eens wereldkampioen clubs. Het Braziliaanse Gremio wordt na strafschoppen verslagen. Ajax- aanvoerder Danny Blind schiet de laatste trap van elf meter langs de keeper van Gremio. De tweede Wereldbeker kan in de prijzenkast van de hoofdste delingen worden geplaatst. In 1972 veroverde Ajax voor de eerste keer de Wereldbeker. Dat was in 1972. Amsterdam Arena In 1996 neemt Ajax afscheid van het Stadion De Meer. De club verhuist naar de veel grotere Amster dam Arena. De verhuizing valt veel Ajacieden zwaar. Zowel voor de spelers als de supporters is De Meer hun tweede thuis geworden. Omdat Ajax ook in De Arena successen beleeft, ontstaat er ook in het nieuwe stadion uiteindelijk steeds meer een Ajax- gevoel. De geweldige sfeer, die de supporters iedere wedstrijd scheppen, helpt daaraan zeker mee. Naast De Arena verandert halverwege de jaren negentig ook het thuis van de wereldberoemde jeugdoplei ding van Ajax. De jeugdopleiding verhuist van het

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 13