Roemrijke voetbalhistorie van AFC AJAX Amsterdam in vogelvlucht Ajax is een voetbalvereniging met een zeer roemrijke geschiedenis. In een kleine eeuw groeide een vriendenploegje uit Amsterdam, dat elkaar alleen in de vrije uurtjes trof, uit tot een elftal, dat met oogstrelend voetbal de wereld zou veroveren. Ajax is een club, die aanvallend voetbal weet te combineren met technische hoogstandjes en zich kan scharen onder de Europese topclubs. In totaal heeft Ajax liefst 31 keer het voetbalkampioenschap van Nederland en 25 belangrijke internatio nale voetbalprijzen gewonnen. Echte leren bal Zo groot en wereldberoemd als Ajax al jaren is, zo begon het ooit heel klein in hartje Amsterdam. Een groepje vrienden richt op 18 maart 1900 in een Am sterdams café Ajax op. De vrienden voetbalden al veel langer samen. Met een echte lerenbal op een trapveldje in de hoofdstad. De Amsterdamsche Footbal Club Ajax is trouwens al ouder. In 1883 richt ten de voetbalvrienden al Union op. De club gaat later verder onder de naam Ajax. Totaal geen luxe Na het lidmaatschap van de Amsterdamse Voetbal Bond wordt Ajax in 1902 lid van de Nederlandse Voetbal Bond. Een jaar later hebben de Ajacieden al succes. In 1903 promoveren de Amsterdammers naar de tweede klasse. In de beginjaren is er voor de voetballers van Ajax nog totaal geen luxe. De spe lers moeten het doen zonder kleedkamers, tribunes en douches. Vanaf 1907 spelen de Ajacieden hun wedstrijden op een kale vlakte aan de Middenweg. Vergeleken met tegenwoordig zijn ook bepaalde spelregels anders. Houten tribune In juli 1908 gaan de voetbalclubs Holland en Ajax samen verder. De naam Ajax blijft, evenals het te nue en het terrein. Het voetbalniveau stijgt doordat sterke voetballers nu voortaan in één elftal samen spelen. In 1911 bereikt Ajax de hoogste klasse van Nederland. Na deze promotie wordt op het Ajax- terrein een houten tribune gebouwd. Ook hullen de spelers zich in een fonkelnieuw shirt. Deze veran dering is vooral bedoeld om verwarring met andere clubs te voorkomen. Sinds 1911 zijn de Ajacieden te herkennen aan het witte shirt met de inmiddels we reldberoemde rode baan in het midden. Trainer Jack Reynolds In het gloednieuwe onderkomen en in het nieuwe shirt staat Ajax niets meer in de weg om nog meer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 11