VERNEDER LANDSTE DEEN Lasse Schone Na een veelbelovende Aart bij zijn nieuwe werkgever moet Lasse Schone de laatsïte tijd genoegen nemen met een reserverol. Zich daarbij neerleggen doet de afgelopen zomer door Ajax vastgelegde middenvelder allerminst. Natuurlijk had ik geen garantie dat ik hier zou gaan Spelen. Die heeft nie mand. De laatste weken Speel ik weinig, maar ik weet dat ik het kan omdraaien door er hard voor te werken.' Een monoloog van een vernederlandste Deen. Tekst Maarten Dekker SCHONE OF SCHONE? 'In mijn eigen paspoort staan er puntjes op de o, maar in de paspoorten van mijn ouders staat er geloof ik juist weer een streep door. Ik heb zelf Schone opgegeven toen ik in een paar jaar geleden een nieuw paspoort moest aanvragen. Oorspronkelijk en officieel is het in elk geval met een umlaut, want de naam komt uit Duitsland, De vader van mijn opa was een Duitser die naar Denemarken is gekomen. Op mijn shirts van het Deense nationale team stond Schone op de rug. Dat maakt mij niets uit, ik vind het niet zo boeiend. Maar ik ben wel mensen tegengekomen die er een hele kwestie van maakten. Die wilden per se dat het overal op dezelfde manier werd geschreven.' B70 'Ik begon met voetballen toen een jaar of vier was, bij B70 in Taastrup, waar ik toen woonde. Twee jaar later verhuisde ik met mijn ouders naar Himmelev, een stads deel van Roskilde. Taastrup was niet bepaald de beste buurt om op te groeien en mijn moeder was bovendien in verwachting van mijn broertje Simon, dus mijn ouders zochten ook een grotere woning. Ik heb toen een tijdje bij HVB gespeeld. Later ben ik teruggekeerd naar mijn oude club B70. Daar hadden we een extreem sterke lichting, die op het hoogste niveau speelde. We werden zelfs kampi oen van Denemarken in onze leeftijdscategorie. Een heel bijzondere prestatie. We waren destijds echt vrienden, die ook buiten het voetbal met elkaar optrokken. Met veel van die jongens heb ik nu nog steeds contact. Na dat kampioenschap heeft iedereen zijn eigen weg gekozen. De meesten zijn destijds naar profclubs gegaan, ikzelf naar Lyngby, maar op mij na is er niemand echt doorgebroken.' VOETBALGENEN Voetbal zit bij mij in de familie. Ik heb het vooral mee gekregen van mijn opa en mijn vader. Zij hebben allebei op het hoogste niveau gespeeld in Denemarken. In de tijd van mijn opa was dat natuurlijk nog geen echt prof voetbal. Dat bestond toen nog niet, maar hij was echt goed. Hij is ook nog een gewaardeerde trainer geweest in de hoogste divisies van Denemarken. Mijn vader heeft nog interlands met het B-elftal gespeeld en de Deense beker gewonnen.' NEDERLAND Ik was nog erg jong toen ik vanuit Denemarken naar Nederland verhuisde, 16 jaar. Heerenveen wilde me hebben. Mijn ouders hadden er gemengde gevoelens bij. Mijn moeder was er in het begin echt niet blij mee, terwijl mijn vader meer zoiets had van "als dit is wat je

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 12