ZWEDEN IN AJAX I INTERVIEW 15 bij het bescheiden Qviding FIF. Na een jaar meldde groot macht IFK Göteborg zich. Hij zou er drieënhalf jaar spelen, zonder echt spectaculaire statistieken op te bouwen. 'In Zweden wordt meer vanuit een verdedigende tactiek gespeeld en altijd maar met één of twee spitsen. Voor mij betekende dat dat ik vanaf het middenveld moest spelen en dat ik enorme afstanden moest afleggen om bij het doel van de tegenstander te komen.' Desondanks wist de frêle rechtspoot de aandacht te trek ken van John Steen Olsen, de Deense scout die namens Ajax de Scandinavische competities afspeurt. 'Ik heb ge hoord dat hij me al op het oog had toen ik nog bij Qviding zat,' zegt Sana, die bij Göteborg een aflopend contract had. 'Afgelopen winter kwam er een nieuwe trainer en haalden ze vijf nieuwe spelers. Ik kwam er toen een tijdje naast te staan en had niet het gevoel dat ze het echt in mij zagen zitten. Toch wilden ze dat ik een nieuw contract zou tekenen, maar dat ik heb ik toen maar even voor me uitgeschoven. Ik kan uiteindelijk alleen maar blij zijn dat Steen Olsen een Ajax-speler in mij zag. En ik denk dat hij gelijk heeft gekregen. Ik voel me hier echt op mijn plaats.' BRUTALE ACTIES Sinds zijn debuut in de competitieouverture tegen AZ, toen hij halverwege Lasse Schone kwam aflossen, maakt Sana indruk in Amsterdam. Niet in de laatste plaats bij het thuispubliek, dat hij spontane, soms ronduit brutale acties voorschotelde. Zijn eerste basisplaats, tegen NEC, een week na het duel met AZ, voorzag de Zweed met twee goals van een gouden randje. Een week daarop tegen NAC volgde doelpunt nummer drie, een aantal dat hij in Zweden nog nooit haalde in een compleet seizoen. Sana's treffer in de bekerwedstrijd tegen FC Utrecht meegerekend staat de teller inmiddels zelfs al op vier. 'Ik wist van mezelf best dat ik een scorende speler kan zijn. Maar dan moet ik natuurlijk wel in de buurt van het doel komen.' Dat hij vanaf dag één zo soepel meedraait, duidt erop dat Sana zich op zijn gemak voelt bij zijn nieuwe werkgever, maar ook in zijn nieuwe leefomgeving. 'Amsterdam is een fijne stad om in te leven. Groter dan Göteborg, maar in veel opzichten lijken ze wel op elkaar. Ook hier wonen mensen uit allerlei landen en culturen naast elkaar. Ik vind dat prettig. Maar ik ben ook een gemakkelijke jongen, die Tobias Sana is de zevende Zweed die het eerste elf tal van Ajax haalde. Peter Larsson was in 1987 de eerste, Rasmus Lindgren (die vorige zomer naar Red Bull Salzburg vertrok) de laatste. Diep respect heeft hij voor Zlatan Ibrahimovic, maar toch noemt hij de Zweedse levende legende niet als zijn voornaamste inspiratiebron. Dat is een andere oud-Ajacied.'Patrick Kluivert.Van hem had ik vroeger posters op mijn ka mer hangen. Hij was mijn grootste idool, gevolgd door George Weah.' Peter Larsson 1987-1991 Stefan Petterson 1988-1994) Zlatan Ibrahimovic (2001 -2004) fasmus Lindgren (2004-2005 en 2008-201 I Markus Rosenberg (2005-2007) Kennedy Bakircioglu (2007-2010) niet veel nodig heeft om het naar zijn zin te hebben. In Zweden woonde ik ook nog gewoon bij mijn moeder. Mensen vroegen weieens aan me: waarom koop je geen mooi huis voor jezelf, en een dikke auto? Maar dat interes seerde me niet zo.' In sportief opzicht is hij blij met het vertrouwen dat trainer Frank de Boer in hem stelt. Sana zegt zonder concrete verwachtingen naar Nederland te zijn gekomen, maar wel boordevol ambitie. Hij wist op voorhand dat het tempo beduidend hoger zou liggen, dat de spelers om hem heen meer technische bagage zouden hebben dan hij in Zweden gewend was. Maar 'Ajax heeft me natuurlijk niet voor niets gekocht. Dat betekent dat ze iets in je zien, toch? Ik heb geprobeerd op de trainingen te laten zien wat ik in mijn mars heb, En als er vervolgens in sta, is dat mooi meegenomen. Als ik er niet in sta, zal daar vast een goede reden voor zijn en moet ik mijn rug rechten en proberen het nog beter te doen.' OP DE VLAKTE Zijn doorbraak bij Ajax is ook in eigen land niet onop gemerkt gebleven. Na die wedstrijd tegen NEC, waarin hij twee keer scoorde, hing er meteen een Zweedse journalist aan de lijn. Of hij in zijn hoofd al bezig was met een debuut voor de nationale ploeg of dat hij wellicht

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 15