HISTORIE 25 die blij waren met het I -1 -gelijkspel in de eerste ronde van de Europa Cup voor landskampioenen. Trainer Ri- nus Michels was eigenlijk ook wel tevreden, zeker gezien het feit dat Ajax een groot gedeelte van de wedstrijd met tien man had gespeeld. Sjaak Swart was geblesseerd uitgevallen en wisselspelers waren nog niet toegestaan. Wim Suurbier schoof naar de rechtsbuitenpositie door; Swart ging aanvankelijk naar achteren tot het niet meer ging, De doelpunten werden gemaakt door Johan Cruijff en Pirri. Het Europa Cup-avontuur van Ajax eindigde drie weken later in Estadio Santiago Bernabéu, waar de vijfvoudige kampioen van Europa echter de grootst mo gelijke moeite had met de onervaren maar talentvolle Nederlandse opponent. In de tweede helft opende de thuisploeg via Gento de score, die tien minuten later door Henk Groot met een kopbal werd gelijkgetrokken. I -1 was net als in Amsterdam ook in Madrid na 90 mi nuten de stand, zodat er verlengd moest worden. Direct aan het begin van de verlenging dook Cruijff, na een voorzet van Piet Keizer, alleen voor de Spaanse keeper op. Een sensatie lag binnen bereik maar Cruijff schoot, te gehaast, tegen Junquera op, Zes minuten later besliste Veloso het duel met een snoeihard afstandsschot. Ajax lag eruit, maar had bewondering afgedwongen. MACHTSDEMONSTRATIE Ook in de jaren zeventig kwamen beide ploegen elkaar tegen. Op I I en 25 april 1973 was Ajax - inmiddels twee voudig Europa Cup-winnaar - in beide duels de betere. Toch was het optimisme na de eerste halve finale in Amsterdam ver te zoeken. 'In Ma drid zal Ajax vallen,' voorspelde Real Madrid- speler Benito na de magere 2-1 -zege van de Amsterdammers. Zelf waren de Ajacieden ook niet bijster positief gestemd, maar het liep allemaal heel anders in Madrid, waar niet Real het spel maakte, maar Ajax. 'De machts demonstratie van Ajax was even formidabel als indrukwekkend,' was de volgende dag in de krant te lezen. Belangrijk onderdeel van het elftal waren de gebroeders Mühren, van wie Gerrie in de vijftigste minuut het enige doelpunt maakte, daarmee Ajax de finale binnenloodsend. Die eindstrijd won Ajax OFFICIËLE ONTMOETINGEN TUSSEN AJAX EN REAL MADRID 20-09-1967 Ajax - Real Madrid l-l 1 1 -10-1967 Real Madrid - Ajax 2-1 nv 1 1-04-1973 Ajax - Real Madrid 2-1 25-04-1973 Real Madrid - Ajax 0-1 13-09-1995 Ajax - Real Madrid 1-0 22-1 1-1995 Real Madrid - Ajax 0-2 15-09-2010 Real Madrid - Ajax 2-0 23-1 1-2010 Ajax - Real Madrid 0-4 27-09-201 1 Real Madrid - Ajax 3-0 07-12-201 1 Ajax - Real Madrid 0-3 met 1-0 van Juventus, waardoor de Amsterdammers voor de derde keer in successie de Europa Cup omhoog konden houden. Ook in 1995 bleef Ajax in het tweeluik met de Madrile- nen beide keren aan de goede kant van de score. Maar de thuiswedstrijd was niet fraai: 'Ik vind het zo on-Ajax,' om schreef de 'op 4' gepositioneerde Jari Litmanen de wijze waarop Ajax gevoetbald had. 'Wij zijn het aan onze stand verplicht om drie punten te pakken met mooi voetbal. Als dat niet lukt, is er iets niet goed gegaan. We waren te onrustig als we in balbezit waren. Dat gebeurt ons niet vaak. Gelukkig heeft Real daar niet van geprofiteerd.' Mare Overmars maakte de enige treffer van de avond (1-0). In Madrid ging het ruim twee maanden later crescendo. Nadat twee ballen op de lat waren geschoten en nadat Ajax twee goals door de Duitse scheidsrechter afgekeurd had zien worden, waren het in de 64ste minuut Litmanen en in de 76ste minuut Patrick Kluivert die het verschil ook op het scorebord tot uitdrukking wisten te brengen. Patrick Kluivert verschalkt op 22 november 1995 doelman Buyo (0-2).

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 23