'Het is natuurlijk mooi dat het zo goed gaat en dat het oogt alsof het me allemaal gemakkelijk afgaat. Maar er is echt niets vanzelfsprekends aan' 14 INTERVIEW iets meer in paste dan alleen zijn bed. 'Ik zit nu nog steeds bij mijn ouders, maar ik ga binnen een paar maanden op mezelf wonen. Ik heb een mooi huis gevonden in Leiden, waar we nu druk bezig zijn met verbouwen. Het is zeker niet zo dat ik nu met tegenzin thuis woon, maar ik kijk er wel naar uit om straks op eigen benen te staan. Een beetje het leven ontdekken en je eigen weg daarin vinden, dat lijkt me wel mooi.' Zijn eerste wedstrijden in het eerste speelde Van Rhijn vo rig seizoen in het hart van de verdediging, waar Toby Al- derweireld en ook stand-in André Ooijer op dat moment in de lappenmand zaten. Maar toen die terugkeerden, was er een vacature op de rechtsbackpositie. Gregory van der Wiel had meer tijd nodig dan verwacht om te herstellen van liesklachten, Van Rhijn nam zijn plek in en reikte uit eindelijk tot veertien duels in de eredivisie, daarmee een significante rol opeisend in de imposante inhaalrace die Ajax zijn 31 ste landskampioenschap opleverde. En nu is Van der Wiel vertrokken naar Pans Saint-Germain en is Van Rhijn de vaste rechtsback geworden in het elftal van trainer Frank de Boer. Onomstreden en schijnbaar ook allemaal zo weer voorbij kan zijn. Ik moet zorgen dat ik me over een langere periode op een goed niveau manifesteer. Op mijn 37ste kan ik altijd nog terugkijken op wat ik bereikt heb. Nu probeer ik alleen maar bezig te zijn met beter worden, door er hard voor te werken en naar de juiste mensen te luisteren.' ORANJE Behalve een vaste kracht bij zijn club mag Van Rhijn zich sinds kort ook tot de kern van het Nederlands elftal rekenen, de volgende episode in zijn sprookjesachtige voetbaljaar. Na zijn debuut in de vriendschappelijke inter land tegen België viel hij halverwege de WK-kwalificatie- wedstrijd tegen Turkije in voor Daryl Janmaat en had hij een basisplaats in het eveneens gewonnen uitduel met Hongarije. 'Absoluut niet,' antwoordt hij resoluut op de vraag of hij zichzelf nu ziet als de belangrijkste gegadigde voor de rechtsbackpositie in Oranje. 'Ik heb om te be ginnen concurrentie van Daryl. En als Greg eenmaal zijn draai heeft gevonden bij Paris Saint-Germain, dan komt hij automatisch ook weer in beeld. Vergeet niet dat hij onverstoorbaar, alsof het de normaalste zaak van de we reld is en hij er al jaren speelt. 'Het is natuurlijk mooi dat het zo goed gaat en dat het oogt alsof het me allemaal gemakkelijk afgaat. Maar er is echt niets vanzelfsprekends aan,' zegt Van Rhijn. Hij probeert in meerdere opzichten nuchter te blijven, iets wat hem weinig moeite kost omdat het nu eenmaal in zijn karakter besloten ligt. 'Enerzijds voorkomt dat dat ik met mijn hoofd in de wolken ga lopen en de realiteit uit het oog verlies. Maar ik ben ook nuchter in de zin dat ik zie welke kansen ik nu krijg en dat ik die vol overtuiging probeer te grijpen, Echt, ik besef dondersgoed dat ik er nog lang niet ben en dat het ondanks zijn leeftijd al een schat aan ervaring in het Ne- derlands elftal heeft, inclusief een WK-finale. Zo ver ben ik bij lange na nog niet.' Hij voelt zich prettig in de schoot van Oranje, waar sinds I de rentree van Louis van Gaal als bondscoach een werk wijze wordt gehanteerd die volgens Van Rhijn in veel opzichten vergelijkbaar is met die van Frank de Boer bij Ajax. 'Ik heb een fijn gesprek gehad met Van Gaal. Hij is heel duidelijk in wat hij wil en wat hij verwacht van verdedigers. Ik hoop dat ik erbij kan blijven, maar dat zal in eerste instantie afhangen van mijn prestaties bij Ajax. Doe ik het hier goed, dan zal ik normaal gesproken altijd in

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 13