Jan Vertonghen 16 INTERVIEW IIZZZIZIZIZZIZIIZZZZZZZZZZZZZIIZIIZZZZZZZIZ: Niet voor niets stond het hele vaderlandse sportjournaille, aangevuld met tal van Belgi sche collega's, de voorbije maanden in de rij voor een interview met de aanvoerder van Ajax, de gangmaker ook achter het huidige succes. Het zou weieens de laatste gelegen heid kunnen zijn, nu de kans aanzienlijk lijkt dat Jan Vertonghen na de zomer elders voetbalt, bij een andere club, in een grotere competitie. 'Nederland is net als België puur een opleidingsland. Spelers die het allerhoogste niveau nastreven, moeten hier niet hun hele leven blijven zitten.' GERIJPT ALS EEN GOEDE RODE WIJN Tekst Maarten Dekker Jan Vertonghen besefte laatst ineens dat hij bijna de helft van zijn voetbalcarrière in Amsterdam heeft doorgebracht. Het zijn gedachtes die door zijn hoofd schieten, staande op een kruispunt in zijn carrière.'Na zes jaar bij mijn amateurclub,VKTiel- rode, en nog vier jaar bij Germinal Beerschot is dit mijn negende seizoen bij Ajax,' somt de Belgische verdediger op,'Wellicht ben ik inmiddels wel meer Am sterdammer dan Belg. Hier in deze. stad ben ik volwassen geworden en heb ik mijn sociale leven opgebouwd. Alles speelt zich af in Amsterdam. Ik woon er mijn vriendin komt hier vandaan, mijn vrienden, Ajax, noem het maar op. Ik weet niet beter meer' Als hij al terugkeert naar België, wat amper voorkomt, dan is het voor een verjaardag in de familie. Of voor in terlands met de nationale ploeg. Heeft de Amsterdammer Vertonghen ergens het gevoel dat hij een uitwedstrijd speelt als hij met de Rode Duivels aantreedt in het Brus selse Koning Boudewijnstadion? 'Dat voelt soms wel zo ja,'glimlacht hij.'De mensen in België kennen mij eigenlijk ook een stuk minder goed dan jullie in Nederland. Komt natuurlijk ook doordat ze me niet hebben zien opgroeien in hun eigen competitie. Ik was toen al weg.' Jan Bert Lieve Vertonghen, een rustig menneke van het Vlaamse platteland, verhuisde op zijn zestiende naar Nederland, naar de 'grote stad' Amsterdam. 'Ik was een bescheiden, beetje timide jongen, het type dat altijd eerst de kat uit de boom kijkt. Heel anders dan de stereotiepe grote bek die mensen met Amsterdam associëren. Na tuurlijk ben ik sindsdien veranderd, maar dat komt denk ik vooral doordat je mensen leert kennen en mensen jou leren kennen en je je gaandeweg automatisch wat opener opstelt.' Hij was misschien geen supertalent dat als tiener al zijn man netje stond tussen de echte grote kerels, maar meer iemand die moest rijpen, als een stevige rode wijn die met de jaren steeds voller en beter wordt. Een beetje verdedigers eigen. Er was destijds dat curieuze doelpunt namens Jong Ajax, in een bekerwedstrijd tegen Cambuun waarmee hij ongewild zijn eerste bekendheid verwierf De Friezen speelden de bal buiten om een blessurebehandeling mogelijk te maken, Vertonghen wilde hem daarna volgens de ongeschreven regels retourneren, maar zijn 'terugspeelbal' op keeper Peter van der Vlag verdween zomaar in het doel. De volgende dag had iedereen het erover; in bedrijfskantines, op school pleinen, bij de benzinepomp.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 15