'Het was bij Jong Ajax ergens ook wel een fijne periode. Omdat we zo puur met voetballen bezig waren. Veel meer gericht op ontwikkeling van het individu en minder op resultaten, zoals bij het eerste elftal' 18 INTERVIEW Zo leek een roemloos einde te komen aan zijn vierjarige contract, na een eerste seizoen dat getekend werd door een langdurige meniscusblessure, een tweede waarin trainer Martin Jol het niet in hem zag zitten en een derde waarin hij als huurling in het vreemdelingenlegioen van Vitesse diende. De club uit Arnhem had na de overname door de Georgiër Merab Jordania weliswaar grootse plan nen, in Aissati's periode kwam daarvan nog weinig terecht. Een bonte verzameling van voetballers uit alle windstreken wilde maar geen eenheid worden, ook al omdat trainer Albert Ferrer niet helemaal op zijn taak berekend leek. De gebeurtenissen bij Vitesse, dat uiteindelijk de nacom- petitie slechts ternauwernood wist te ontlopen, hadden dat Aissati in Amsterdam moest aansluiten bij een spe lersgroep die al behoorlijk compleet was en in een team dat stond, dat een paar maanden eerder kampioen van Nederland was geworden. Al snel kreeg de middenvelder van trainer Frank de Boer te horen dat er geen ruimte voor hem was bij de A-selectie en dat hij het seizoen zou afmaken bij de Beloften. Noem het een domper, een klap in het gezicht, inmid dels zijn de kansen gekeerd en mede daarom kan Aissati relativerend en met de nodige distantie terugkijken op zijn periode bij Jong Ajax. Achteraf bezien zaten er ook positieve kanten aan het verhaal, legt hij uit. Weg uit de hectiek rond het eerste elftal was er tijd en ruimte voor alles weg van een soap. 'Het was wel een beetje zoals bij Ajax,' zegt Aissati, met een knipoog. KANSEN GEKEERD Natuuriijk, de Marokkaan kent het clowneske beeld dat de buitenwacht heeft van zijn oud-trainer Ferrer, maar Aissati is zelf louter positief over de Spanjaard, onder wie hij vanaf dag één een vaste waarde was. 'Ik heb daar dertig wedstrijden gespeeld, wat perfect was voor mijn ontwikkeling. Ferrer wilde ons laten voetballen zoals Bar celona, maar dat is er geen moment uitgekomen, omdat niet iedereen meeging in zijn filosofie en omdat we geen team vormden. Er liepen ontzettend goede voetballers rond bij Vitesse, zoals Slobodan Rajkovic en Nemanja Matic, echt fantastische talenten. Maar het waren stuk voor stuk individuen.' Hij had er nu nog kunnen spelen, bij Vitesse, was vorige zomer ook dicht bij een akkoord met die club, maar koos uiteindelijk toch voor het uitdienen van zijn contract bij Ajax. Consequentie van die late koerswijziging was wel bezinning, voor zelfreflectie ook 'Het was fijn om in die tijd aan mezelf te kunnen werken, als persoon en als voetballer. Wat dat betreft had ik in Gery Vink ook echt een fantastische trainer. Hoe raar het misschien ook klinkt, het was ergens ook wel een fijne periode. Omdat we zo puur met voetballen bezig waren. Veel meer gericht op ontwikkeling van het individu en minder op resultaten, zoals bij het eerste elftal. Een beetje zoals deze jongens,' zegt hij, wijzend naar de Zuid-Afrikaanse jeugdspelers die zich even verderop in het zweet werken. Zijn 'verbanning' heeft hem mentaal gesterkt, zegt Aissati. 'Na de eerste week waarin ik het er heel moeilijk mee had, is het me gelukt de knop om te zetten. Natuurlijk is het niet leuk, als je gewend bent aan voetbal op het hoogste niveau. Maar uiteindelijk zijn er wel ergere din gen in de wereld, dus wie ben ik dan om te zeuren over zoiets onbelangrijks? Het was weliswaar niet meer bij het eerste elftal, maar ik mocht nog steeds elke dag op een voetbalveld staan. Hoe slecht heb je het dan, vergeleken met heel veel andere mensen in de wereld? Ik heb me

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 18