AJAX DOET PLICHT TEGE I 36 TERUGBLIK 0 Ajax hervatte de competitie met een doelpunt rijke overwinning (1-4) op Excelsior. Na mid- weekse voetbalverplichtingen in Europa of het bekertoernooi morsten de Ajacieden in het verleden meer dan eens punten. Dat gebeurde nu niet. Van Manchester United naar Excelsior en van imposant Old Trafford naar intiem Woudestein. Het was vooraf interessant te zien hoe Ajax de overgang van UEFA Eu ropa League naar Eredivisie zou verteren. Met de 2-1 - zege op de Mancunians wonnen de Ajacieden in elk geval vertrouwen. 'Ik denk dat deze wedstrijd moeilijker is dan die tegen Manchester United,' liet Frank de Boer vooraf optekenen. De coach van Ajax verwees daarbij onder meer naar het kleinere veld - het kleinste in de Eredivisie - en het kunstgras. Klein voordeel leek de af wezigheid van de geschorste Excelsior-routiniers Leen van Steensel en Joost Broerse. 'Het zijn andere omstan digheden. Alles hangt af van de inzet. Als die goed is, gaan we met drie punten naar huis.' De spelers pakten die boodschap uiteindelijk goed op. In eenzelfde samen stelling als waarmee Ajax in Manchester begon, met dit maal wel de herstelde Dimitry Bulykin en Theo Janssen op de bank, was er aan inzet geen gebrek. De reeks kansen en mogelijkheden die het veldover- wicht opleverde werd na 22 minuten bekroond door 3 Aras Özbiliz. De rechtsbuiten nam een fijne voorzet van Ricardo van Rhijn direct op zijn linkerslof: 0-1. Dezelfde Van Rhijn speelde vier minuten later een minder vlei ende hoofdrol toen hij Tim Vincken aantikte, waarna scheidsrechter Pol van Boekei het vederlichte contact bestrafte met een penalty. Excelsior-aanvoerder Edwin de Graaf zag zijn trap van elf meter gekeerd door Ken neth Vermeer. De gasten ontkwamen iets later aan een nieuwe penalty toen spits Rangelo Janga (te) gretig ging liggen na vermeend contact met Vermeer. Van Boekei bestrafte deze actie met geel voor de aanvaller. Ajax leek de klus tegen de Kralingers al voor de rust te klaren. Uit een corner van Christian Eriksen kopte Siem de Jong in de slotseconden van de eerste helft feilloos raak. Met de 0-2-voorsprong bij rust leek de Ajacieden weinig meer te kunnen gebeuren. Mits dezelfde inzet werd getoond en het spel geconcentreerd bleef. ANGSTIGE SLOTFASE De klus bleek nog niet geklaard. Na Rotterdams gevaar via Janga (kopbal) en Vincken (redding Vermeer) had Özbiliz zijn ploeg nóg een goede dienst kunnen bewij zen als hij zijn inzet van afstand niet op de lat had ge werkt. Toby Alderweireld zag zijn afstandsknal eindigen op de vuisten van keeper Wesley de Ruiter. In plaats van een derde Ajax-treffer hervond de nummer laatst van de Eredivisie de aan sluiting. Jurgen Mattheij kopte de 1-2 binnen uit een corner. Wat volgde was een angstige slotfase, waarin onnodig veel onrust sloop in het Ajax-spel. 'In de eerste helft werd ons positiespel steeds beter,' vervolgde De Boer. 'Op het middenveld kwam telkens ook goed een man vrij. Na rust hadden we vooral bij de I -2 attenter moeten zijn. Je weet dat Koppers geblesseerd is en iemand zijn man moet dek ken. Zuur als dan juist Koppers' tegenstander Mattheij kan scoren.' Met Ismail Aissati als invaller voor de gebles seerd afgehaakte Koppers en Lorenzo Ebecilio voor Nicolas Lodeiro moesten de drie pun-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 36