'Het zijn kleine dingetjes die een groot verschil kunnen maken. Mijnheer Stam heeft daar natuurlijk een goed oog voor, gezien zijn ervaring. Wat hij vertelt, dat neem ik zonder twijfel aan' INTERVIEW 15 i i Stam, ervaringsdeskundige in het vak van verdediger. 'Ik denk dat we daar als spelers heel veel baat bij hebben. Het is heel fijn om veel op details te kunnen trainen.' Hij legt uit dat de lesstof van Stam vaak uit finesses bestaat. 'Hoe stel je je bij voorzetten op ten opzichte van de spits, hoe kun je net dat kleine duwtje geven waardoor je jezelf een voordeel verschaft in het luchtduel? Slimmigheidjes. Het zijn kleine dingetjes die een groot verschil kunnen maken. Mijnheer Stam heeft daar natuurlijk een goed oog voor, gezien zijn ervaring. Wat hij vertelt, dat neem ik zonder twijfel aan.' Van Rhijn was net zeven jaar toen Stam en Frank de Boer als verdedigend hart van Oranje furore maakten tijdens het WK in Frankrijk. Te jong om alles nog haarfijn op het netvlies te hebben, al geldt dat natuurlijk niet voor de fameuze pass die de huidige trainer van Ajax verzond richting Dennis Bergkamp, in de kwartfinale tegen Argen tinië. 'De eerste keer dat je met zulke mannen op het veld staat, dan is het heel bijzonder. Inmiddels weet ik niet beter meer, maar het respect is iets dat blijft.' Hij omschrijft zijn trainer, met wie hij ook al twee jaar samenwerkte bij de AIals 'heel fanatiek'. De Boer is weinig veranderd sinds hun eerste ontmoetingen, zegt Van Rhijn. 'Hij is nog precies dezelfde trainer, met dezelfde filosofie en dezelfde trainingsstof. En hij heeft nog steeds de gave en de kwaliteiten om dingen moeiteloos voor te doen als het even niet loopt tijdens een training. Hij eist van iedereen dat ze voortdurend geconcentreerd zijn en je merkt dat je daar beter door wordt.' DEBUUT Afgelopen zomer bereidde Van Rhijn zich met de A- selectie voor op het huidige seizoen. Een rol bij het eer ste elftal zat er aanvankelijk nog niet in voor de jonge verdediger, die wel tot aanvoerder van Jong Ajax werd benoemd. In september maakte hij alsnog zijn eerste of ficiële speelminuten in de hoofdmacht: in het bekerduel met topklasser Noordwijk verving hij 25 minuten voor tijd Toby Alderweireld. 'Je debuut is sowieso speciaal en voor mij kwam er nog bij dat het dicht bij huis was, zodat er flink wat familie, vrienden en bekenden langs de lijn stonden.' Inmiddels heeft Van Rhijn ook vier competitieduels met Ajax I achter zijn naam staan. Hij stond aan de aftrap tegen ADO Den Haag, Feyenoord en FC Utrecht en was invaller in de uitwedstrijd tegen AZ. Over het hoe en waarom doet hij niet gewichtig. 'Natuurlijk heb ik mijn kans gekregen omdat er op hetzelfde moment veel blessures waren, op mijn positie bij Toby Alderweireld en André Ooijer. Maar het was evengoed een bewuste keuze van de trainer om mij op te stellen als hun vervanger. Hij had het ook anders kunnen oplossen. Ik hoop dat ik zijn vertrouwen een beetje heb waargemaakt en heb laten zien dat ik er sta als hij me nodig heeft.' Niet in de laatste plaats vanwege de uitslag (4-0) was de confrontatie met ADO tot op heden Van Rhijns fijn ste wedstrijd in de hoofdmacht. 'Natuurlijk was het ook fantastisch om tegen Feyenoord te spelen in de Kuip, met iedereen op de tribune die tegen je is. Dat geeft een enorme boost om goed te presteren. Maar helaas overschaduwde het resultaat dat gevoel en de tevreden heid over mijn eigen spel. In het eerste elftal gaat het uiteraard eerst om winnen. Pas daarna kun je genieten van andere dingen.' Zo bezien waren het ook voor Van Rhijn zware weken, tot aan de zege op NAC van vorig weekeinde. Als speler van Jong Ajax doe je liever rustig en geleidelijk ervaring op in het eerste elftal, bij wijze van spreke een half uurtje

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 15