14 INTERVIEW i i i Ook in het gestaakte bekerduel tegen AZ had Van Khijn een basisplaats. FOTO: GERARD VAN HEES bij het niveau, moest ook Van Rhijn aanvankelijk op zijn tenen lopen om mee te komen. Daarnaast was de stap van het vrijblijvende voetballen met vriendjes naar de strak geregisseerde jeugdopleiding van Ajax groot, beaamt hij. 'Het waren voor mij eigenlijk vooral de dingen eromheen en wat je er als klein ventje voor moest opofferen die het moeilijk maakten, Als jongen in groep 7 van de basisschool is het weieens moeilijk dat je moet gaan trainen, terwijl je vriendjes lekker met elkaar buiten spelen op een mooie woensdagmiddag. Dat was ook een kwestie van wennen. Gaandeweg dat eerste jaar leerde ik daar al mee omgaan.' Terugkijkend genoot hij van de jaren waarin hij Ajax' jeugdopleiding doorliep. De tripjes naar toernooien in het buitenland vormden daarbij de kers op de taart voor Van Rhijn. 'Spanje en Italië, dat zijn de landen waar we meestal heen gingen. Drie, vier keer per jaar, spelen tegen leeftijdsgenoten van internationale topclubs. Real Madrid, Barcelona, Manchester United, Liverpool, noem ze maar op. Ik besef de laatste tijd eigenlijk pas hoe apart het is om dat als jongetje allemaal mee te maken. Destijds leek het de normaalste zaak van de wereld.' Als hoogtepunt uit zijn opleidingsjaren noemt de Leide- naar het kampioensseizoen in de BIdat liefst elf spelers van die lichting een eerste contract opleverde. Naast Van Rhijn legde Ajax aan het einde van dat ongekend succesvolle jaar onder meer Lorenzo Ebicilio, Rodney Sneijder, Florian Jozefzoon, Roly Bonevacia en Geoffrey Castillion vast. SLIMMIGHEIDJES In de stammenstrijd die Ajax de laatste maanden in zijn greep had, houden de spelers zich afzijdig in hun com mentaar. Zij proberen zich op het sportieve aspect te concentreren. Van Rhijn merkt in elk geval op dat hij persoonlijk erg enthousiast is over de aanpak die sinds dit seizoen bij de A-selectie wordt gehanteerd, met veel aandacht voor individuele ontwikkeling. Zo krijgt hij zelf met enige regelmaat specialistische bijscholing van Jaap

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 14