Ricardo van Rhijn 12 INTERVIEW Als de ziekenboeg van Ajax leegstroomt en iedereen fit blijft, kan het best een poosje duren voor het grote publiek weer iets verneemt van Ricardo van Rhijn (20)De centrale verdediger, aanvoerder van Jong Ajax, maakte de voorbije weken vier keer zijn opwachting in Ajax 1, maar kent zijn (voorlopige) plaats. 'Natuurlijk heb ik deze kans gekregen omdat er veel blessures waren. Maar het was evengoed een bewuste keuze van de trainer om mij op te stellen. Hij had het ook anders kunnen oplossen. Ik hoop dat ik zijn vertrouwen een beetje heb waargemaakt en heb laten zien dat ik er sta als hij me nodig heeft.' PROEVEN VAN HET GROTE WERK Tekst Maarten Dekker Met pretoogjes zegt Ricardo van Rhijn dat hij nu eindelijk een kamer heeft waar hij iets meerspullen kwijt kan dan alleen zijn bed. De jonge verdediger van Ajax woont nog gewoon bij zijn ouders, in het huis en de wijk waar hij opgroeide, de Lage Mors in Leiden. Toen zijn oudere zus het nest onlangs verliet, was Van Rhijn er als de kippen bij om een interne verhuizing door te drukken, zodat hij nu de (ruimere) kamer van zijn zus heeft ingenomen. De neiging om zelf ook uit te vliegen heeft hij niet, nog niet.'Leiden is een kleine stad, zeker vergeleken met Amsterdam. Soms is het wel saai, je hebt het vrij snel gezien. Aan de andere kant is het er ook knus en gezellig en voelt het voor mij echt als thuis. Bovendien vallen de afstand en reistijd naar Amsterdam reuze mee. Als het verkeer meezit, ben ik in een half uurtje op deToekomst.' Hij begon met voetballen bij Docos, een club die toenter tijd bekend stond om zijn florerende jeugdafdeling, waar Ajax onder meer ook de broertjes Denzei en Dean James oppikte, spelers van de huidige A2 en D2.Van Rhijn:'In die beginjaren was het voetballen zoals het op die leeftijd hoort: puur omdat je het heel erg leuk vindt. Ik kan me niet herinneren dat ik ooit heb gefantaseerd over een grote carrière in het buitenland of zo, ik wilde gewoon lekker voetballen met mijn vrienden.' Op zijn elfde kreeg Ajax hem in het vizier'Ik speelde toen nog als aanvaller was altijd voorin te vinden. In die rol ben ik kennelijk ook opgevallen bij de scouts, want ik mocht langskomen tijdens de talentendagen en ben daarna ook als aanvaller begonnen in Ajax D2.'Als rechtsbuiten had hij een aardig voorbeeld in zijn toenmalige trainer Bryan Roy. Die liet Van Rhijn evenwel al snel terugzakken in het elftal, eerst naar de rechtshalfpositie. En in de twee seizoenen daarna werd de verdediging Van Rhijns natuurlijke habitat; eerst nog als rechtsback, later vooral in het centrum. AANPOTEN Vervelend heeft hij die transformatie nooit gevonden, ook omdat de realist in Van Rhijn al snel in de smiezen had dat hij 'iets' miste om te kunnen slagen als aanvaller. 'Ik was geen speler die een actie in huis had of die iets kon creëren vanuit het niets. Het was vooral een kwestie van hard rennen en de bal voorgeven, dat kon ik nog wel redelijk. En hier bij Ajax moet een aanvaller veel meer kunnen, dat was voor mij ook wel duidelijk.' Zoals het voor het leeuwendeel van de jonge voetbal lertjes die naar Ajax komen aanpoten is om aan te haken

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 12