THUISZEGE BLIJKT OP OLD TRAFFORD ONTOEREIKEND 28 HISTORIE Geluk en ongeluk in Europees tweeluik Slechts één keer eerder in de historie lootte Ajax de Engelse grootmacht Manchester United in een Europees toernooi. Ruim vijfendertig jaar geleden rolden de Mancunians bij de loting voor de eerste ronde van de UEFA Cup uit de koker. Een fortuinlijk Ajax won in Amsterdam met 1-0, maar de ploeg van aanvoerder Ruud Krol verloor op Old Trafford zeer ongelukkig met 2-0. Tekst Monique Janse Vóór het tweeluik van 1976 waren Ajax en Man chester United elkaar twee maal vriendschap pelijk tegengekomen. De Engelsen wonnen het eerste duel in oktober 1973 met minimaal verschil (1-0). In de lente van 1975 pakten de Amsterdammers - op een toernooi in Indonesië - met 3-2 de winst. Een officiële wedstrijd tussen het Ajax van Cruijff Swart, Keizer en Krol en het Manchester van George Best, Bobby Charlton, Nobby Stiles en Denis Law was een affiche dat tot teleurstelling van vele voetballiefhebbers nooit gedrukt was. Pas in 1976 troffen de twee clubs el kaar in een Europees toernooi. De twee grootmachten hadden toen al aardig aan kracht ingeboet en dat was in ieder geval in Amsterdam te merken aan de publieke belangstelling. Amper 19.000 toeschouwers waren op 15 september 1976 naar het Olympisch Stadion geko men voor de heenwedstrijd. Het Ajax van trainer Tomislav Ivic leunde die avond zwaar op de defensie. Zo dacht de Joegoslaaf de meeste kans te hebben tegen Manchester, want uitschakeling in de eerste ronde was zeer onwenselijk, gezien de min dere financiële situatie waarin Ajax verkeerde. Over die verdediging had iedereen niets dan lof. Die stond als een huis met Ruud Krol als belangrijkste steunpilaar en aan voerder. Het Engelse spitsenduo bestaande uit Stuart Pearson en Sammy Mcllory was een plaag voor John ny Dusbaba en Barry Hulshoff, maar de Amsterdamse centrumverdedigers hoefden het deze wedstrijd niet al leen te doen: een hecht blok van ploeggenoten schoot negentig minuten lang te hulp. Daardoor scoorden de Red Devils niet. De Schotse trainer Tommy Docherty was daar laconiek onder. 'Het zou beter zijn geweest, als we hier een goal hadden gemaakt,' liet hij na de wed strijd weten. 'Maar het maakt weinig uit. Thuis winnen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 28