DE ERFENIS VAN VAN DER SAR INTERVIEW 13 en met bovengemiddelde aandacht sinds het lot Ajax aan de Red Devils koppelde. Wat hem is opgevallen? 'Toch wel hun veerkracht. Als je ziet hoe ze laatst met 3-0 achter kwamen bij Chelsea en die wedstrijd toch nog helemaal omdraaiden tot 3-3, dat was wel een beetje tekenend. Los van het feit dat ze een paar fantastische spelers in hun team hebben. Het is een absolute topclub, dat zal iedereen beamen.' Met zo'n gerenommeerde tegenstander is de kans om de volgende ronde in de UEFA Europa League te halen natuurlijk niet groot, maar Vermeer is niettemin blij met de uitkomst van de loting, 'je kunt denken: hadden we maar een relatief zwakkere tegenstander getroffen, dan waren we misschien wat verder gekomen in het toernooi. De waarheid is dat je in beide gevallen uitgeschakeld kunt worden. Tegen een mindere ploeg kun je er even goed uitvliegen, door individuele fouten of omdat je als ploeg je dag niet hebt. En tegen Manchester zullen we een heel goede dag moeten hebben om door te komen - en volgende week nog eentje. Daar gaan we ons best voor doen.' VOLLE STADIONS Vermeer put daarbij hoop uit het eerste gedeelte van Ajax' Europese campagne, hoe pijnlijk de ontknoping daarvan uiteindelijk ook was. De Amsterdammers gingen zelf onderuit tegen Real Madrid en vernamen gaandeweg dat Olympique Lyon het onaannemelijke presteerde door met 7-1 bij Dinamo Zagreb te winnen, waarmee de Fran sen een beter doelsaldo hadden dan Ajax. 'Als ik onze wedstrijden in de Champions League bekijk, dan hebben we het best goed gedaan. Hoe het eindigde was verve lend, niemand had dat ook verwacht, maar we hebben een paar goede wedstrijden gespeeld op het allerhoogste niveau. Voor mij persoonlijk sprong de uitwedstrijd in Lyon er wel een beetje uit. Achteraf zeg je: die hadden we moeten winnen. Maar als jong, onervaren team hebben we het daar gewoon heel goed gedaan.' Spelen voor volle stadions, tegen tegenstanders van het hoogste kaliber, met ogen vanuit heel de wereld op je gericht: dat was een stap in zijn carrière waar Vermeer zich vorig seizoen al op verheugde toen het kampioenschap (en daarmee directe toegang tot de UEFA Champions Op basis van zijn eigen waarneming-op-afstand kan Kenneth Vermeer zich niet aan de indruk onttrekken dat zijn collega-doelmannen bij Manchester United moeite hebben met de erfenis van hun illustere voorganger, Edwin van der Sar. David de Gea kwam van Atlético Madrid en maakte in zijn eerste maanden in Engelse dienst nogal wat foutjes. Manager Alex Ferguson gaf daarom ook een kans aan de Deen Anders Lindegaard, ook een nieuweling. De laatste weken keept De Gea weer. Vermeen 'Iemand langs de lat van Van der Sar leggen, is sowieso oneerlijk. Hij was een absolute groot heid, die een lange, rijke carrière heeft afgesloten met een paar prachtige jaren bij Manchester. De jongens die ze hebben aangetrokken om hem te vervangen, zijn nog jong en in ontwikkeling. Terwijl Van der Sar alles al bewezen had en kon terugvallen op zijn ervaring. Dat gaf iedereen rust. Met deze keepers is het een ander verhaal. Of ze het nu willen of niet, ze worden toch steeds vergeleken met Van der Sar. Ze zullen moeten leren daarmee om te gaan.' De Ajax-doelman kijkt met waardering naar de twee Nederlandse keepers die zich dit seizoen in de Engelse Premier League manifesteren. 'Tim Krul zit al een paar jaar bij Newcastle United en dit jaar is het voor het eerst dat hij er echt staat en het verschil maakt voor zijn ploeg. En Michel Vorm, die in de zomer van FC Utrecht naar Swansea is gegaan, doet het daar ook geweldig. Nog niet zo lang geleden maakten mensen zich zorgen ovèr de Nederlandse keepers, maar ik denk dat we nu juist trots kunnen zijn.' Krul en Vorm zijn ook de mannen die direct achter Ste kelenburg komen in de pikorde bij het Nederlands elftal. De eerste keeper van Ajax is normaliter ook iemand die op zijn minst in beeld is voor de nationale ploeg, maar dat is niet iets waar Vermeer mee bezig is. 'Die drie jongens doen het allemaal hartstikke goed, dat ten eerste. Er is niet echt aanleiding om iemand anders uit te nodigen. Maar buiten dat: ik moet me gewoon op Ajax richten. Als je het goed doet bij Ajax, dan kan het er altijd een keer van komen. En als het ervan komt, is dat mooi meegenomen.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 13