Kenneth Vermeer 10 INTERVIEW Sinds Maarten Stekelenburg in de zomer naar AS Roma vertrok is Kenneth Vermeer de nieuwe eerste doelman van Ajax. Hij ziet het niet direct als een nieuwe episode in zijn carrière, ook omdat hij in de loop der jaren toch al aardig wat wedstrijden op het hoogste niveau keepte en hij binnen de selectie van Frank de Boer al een van de ouderen is. 'Voor mijn rol als doelman maakt het geen verschil wie ik voor me heb. Of Jan Vertonghen en Toby Alderweireld er nu staan, of Ricardo van Rhijn en Daley Blind, ik moet ze coachen en de boel neerzetten.' DE NIEUWE NUMMER 1 Tekst Maarten Dekker In een voor Ajax tot dusverre teleurstellend en onrustig verlopen seizoen functioneert Kenneth Vermeer naar behoren.'Ik mag niet klagen,' zo ver woordt hij het zelf. Natuurlijk, de nieuwe nummer I van Ajax weet hoe het werkt met keepers. Blunders blijven bij publiek en critici op het netvlies hangen, terwijl degelijke, onopvallende optredens niet lijken mee te tellen in de beeldvorming. Het principe is ergens ook wel logisch: maakt een keeper een fout, dan heeft dat vaak grote gevolgen, in de vorm van een tegendoelpunt, een rode kaart of wat dies meer zij. Dat is waar hij na de wedstrijd aan herinnerd wordt, en niet aan de uitstekende reddingen die hij in dezelfde wedstrijd ook verrichtte. Vergelijk dat eens met de spits die een paar ideale kansen om zeep helpt, maar ook een doelpunt maakt dat het winnende blijkt te zijn. Die is de gevierde man. Vermeer eerste doelman van Ajax sinds het vertrek van Maarten Stekelenburg naar AS Roma in de voorbije zomer is de eerste om toe te geven dat er wedstrijden waren waarin hij een negatieve hoofdrol vertolkte, zoals thuis tegen NAC.toen de bezoekers uit Breda mede doorzijn toedoen in de slotfase nog een punt wegkaapten uit de ArenA (2-2). En een paar dagen daarvoor droegen twee mislukte uittrappen van Vermeer bij aan de krankzinnige overwinning die FC Utrecht op Ajax boekte (6-4). Hij zoekt geen excuses voor zulke momenten, want hij weet dat ze inherent zijn aan het keepersvak. Inclusief de hoon die er doorgaans op volgt. Hij probeert de rust te bewaren, ook als de kritieken positief zijn. Voor het eerst is Vermeer eerste keus, een nieuwe episode in zijn carrière, al ervaart hij het zelf niet zo. 'Het voelt niet als een grote overgang, omdat ik vrij geleidelijk naar dit moment heb toegewerkt en de afgelopen seizoenen natuurlijk al een x-aantal wedstrijden heb kunnen keepen op het hoogste niveau. Het zou mis schien anders zijn als je vanuit Jong Ajax meteen in het eerste elftal komt te staan.'Vermeer heeft inmiddels 66 Eredivisieduels achter zijn naam. Behalve uit het lopende seizoen stammen ze vooral uit de fase waarin toenmalig trainer Marco van Basten hem de voorkeur gaf boven Stekelenburg, plus het seizoen daarvoor toen hij uitge leend was aan Willem II. EXTREME SITUATIE Vermeer is inmiddels een van de meest ervaren krachten binnen de selectie van trainer Frank de Boer en is met zijn 26 jaar ook al een van de ouderen. 'Ik ben daar niet zo bewust mee bezig, maar er zijn momenten datje er»

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 10