HET MOET BETER EN HET MOET STABIELER Theo Janssen Zijn komst naar Ajax heeft hem nog niet gebracht wat hij er vooraf van verwachtte, daar doet Theo Janssen niet moeilijk over. Zoals de middenvelder met het fijnbesnaarde linkerbeen ook ruiterlijk erkent dat hij zelf beter en dominanter kan voetballen dan hij tot nu toe liet zien. Al plaatst hij ook vraagtekens bij het verwachtingspatroon rond zijn persoon. 'Vorig seizoen was voor mij een uitzonderlijk jaar, maar veel mensen lijken nu te denken dat ik altijd op die positie en op die manier heb gevoetbald.' Hij werd weieens geportretteerd als een huismus, iemand die zich extreem hechtte aan zijn vertrouwde omgeving, dicht bij familie en de vrienden met wie hij opgroeide. En dan werd ook nog weieens aangehaald dat hij zelfs tijdens een half jaartje als huurling bij Racing Genk - toch niet aan de andere kant van de wereld - werd verscheurd door heimwee. Heimwee naar zijn geboortestad Arnhem, waar hij tot op de dag van vandaag woont.'De mensen hebben een beeld van mij en negen van de tien keer klopt dat beeld niet,' is alles wat Theo Janssen erover kwijt wil. Afgelopen zomer maakte de middenvelder een gerucht makende overgang, van de onttroonde landskampioen FC Twente naar de nieuwe titelhouder; Ajax. De aanname dat die stap een grote was, niet in het minst vanwege de clichématige cultuurverschillen tussen het gemoedelijke oosten en het killere, hardere milieu in de Randstad, doet Janssen af als complete nonsens. 'Waarom zou dat een grote stap zijn? Ik ben puur naar deze club gekomen omdat ik er een goed gevoel bij had. Zoals ik dat destijds ook had toen ik van Vitesse naar Twente ging. Er is hier niet zo veel anders, hoor Ik geloof alleen dat mensen hier het gevoel hebben dat het er elders heel anders aan toegaat, dat het een wereld van verschil is. Dat iedereen hier ontzettend direct is vergeleken met de rest van het land. Maar in mijn beleving is dat helemaal niet zo.' 'HEEL SIMPEL' De 30-jarige Janssen is dan ook van huis uit gewend te zeggen waar het op staat, in weinig omfloerste taal bo vendien. De motieven voor zijn komst naar Amsterdam noemt de vijfvoudig international 'heel simpel'. 'Ik was toe aan iets nieuws, dat ten eerste. Ik ben naar Ajax gekomen omdat ik elk jaar om de prijzen wil spelen. Met de Johan Cruijff Schaal en de KNVB Beker hebben we er nu al wel twee verloren, maar we zijn nog steeds in de race voor de allerbelangrijkste prijs, het kampioenschap. Daarom ben ik hier, om daarom te strijden.' Daar waar Amsterdam en omstreken op 15 mei van vorig jaar groot feest vierden toen Ajax de dertigste landstitel uit zijn geschiedenis binnenhaalde, verbeet Janssen zijn teleur stelling in het kamp der verliezers. Een jaar eerder waren de emoties nog andersom geweest, toen FC Twente voor het eerst in zijn bestaan de landstitel greep, met Janssen als voorname pion in het succeselftal van trainer Steve Mc- Claren, de trainer die inmiddels zijn rentree heeft gemaakt in Enschede. Vorig seizoen was Janssens rol in Enschede zo mogelijk nog prominenter dan in het kampioensjaar, met de Gouden Schoen voor de beste voetballer in de Nederlandse Eredivisie als persoonlijke beloning. Maar de hoofdprijs in teamverband ging dus op de laatste speeldag aan de neus van Janssen en FC Twente voorbij. Een frustrerende ervaring, die ook meespeelde in zijn keuze voor een transfer naar de hoofdstad, Voor Janssen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 14