'Dit is waar ik voor gekozen heb en waar ik voor gevochten heb en het is het mooiste beroep dat er is' 14 INTERVIEW verkeerd: niet dat ik met tegenzin naar de training kom, maar trainen is eigenlijk alleen maar een voorbereiding op het echte werk. Het echte werk is dit soort mooie wedstrijden zoals tegen Real, een vol stadion, zingende supporters, daar moet je van genieten. Hier doe je het allemaal voor.' Een sporter moet offers brengen om zo ver te komen, zo beseft Van der Wiel. 'Je weet van kleins af aan dat je er dingen voor moet laten om profvoetballer te kunnen worden. Daar groei je mee op, ik denk daar niet meer zo bij na. Natuurlijk, als ik vrienden bepaalde dingen zie doen, dan denk ik heus weieens "kon ik dat ook maar". Een wereldreis of een lange vakantie. Maar jaloers ben ik nooit, Als voetballer van Ajax en het Nederlands elftal zie je ook aardig wat van de wereld. Maar bovenal: dit is waar ik voor gekozen heb en waar ik voor gevochten heb en het is het mooiste beroep dat er is.' OUDERE GARDE Het zijn de woorden van een speler die ooit geen toe komst bij Ajax leekte hebben. Op 14-jarige leeftijd werd Van der Wiel weggestuurd uit Amsterdam, waar hij zich als een onhandelbare puber had gemanifesteerd in de C2 van trainer Arnold Mühren. 'Ik zat midden in de pu berteit, was extreem koppig en wilde eigenlijk altijd gelijk hebben,' zei hij daar eens over. 'Als het niet naar mijn zin ging, werd ik boos en gooide ik er alleen nog maar met de pet naar.' Drie seizoenen in de jeugdopleiding van HFC Haarlem brachten hem bij zinnen. 'Ik ging daarheen omdat ik ab soluut hogerop wilde komen, hoe dan ook. Die drang is er wel altijd geweest. Het niveau bij Haarlem lag een stuk lager, en dan niet alleen het spel, maar ook de accom modatie, de kleding, dat soort dingen, Natuurlijk was dat wennen na zo veel jaar luxe. Ik zag al vrij snel in dat het bij Ajax allemaal nog niet zo slecht geregeld was. Diep van binnen wist ik dat ook heus wel, zoals ik ook van mezelf wist dat ik een vervelend, lastig ventje kon zijn. In die periode bij Haarlem ben ik gewoon ouder geworden en daardoor ook wijzer en rustiger.' Eenmaal terug bij Ajax was Marco van Basten degene die de als centrale verdediger geschoolde Van der Wiel naar de rechtsbackpositie dirigeerde, nu ruim drie jaar geleden. Het voelde aanvankelijk behoorlijk onwennig, maar Van der Wiel zag vanaf het prille begin ook het perspectief. 'Ik heb zeker in die begintijd nog veel specifieke dingen moeten leren: hoe je je als back opstelt ten opzichte van je directe tegenstander, welke ruimtes je laat. En daarin ontwikkel ik me nog steeds. Ik had destijds al heel snel door dat dit een rol was die goed bij mijn kwaliteiten paste, waarin ik mijn ei kwijt kon. En het heeft me na tuurlijk ook veel moois opgeleverd.' Behalve een vaste waarde bij Ajax is de 23-jarige Amster dammer inmiddels ook al een tijdje basisklant bij Oranje,

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 14