Tekst: Rogier Cuypers I Beeld: FCU Photo FC Utrecht Media WEDSTRIJD MAGAZINE FC UTRECHT In navolging van AZ is FC Utrecht de tweede club in Nederland die een blindentribune heeft. Bert Schetter en Frans Evers verzorgen nu bijna een jaar het commentaar voor de visueel gehandicapten die de berichtgeving via een FM-frequentie (105.6) kunnen volgen. "Details geven en beleving creëren is heel belangrijk." Het idee van de blindentribune is bij FC Utrecht ontstaan. De club benaderde alle lokale omroepen uit Midden-Neder land met de vraag of ze verslaggevers konden leveren. Frans Evers van RTV 9 reageerde gelijk. Hij nam uiteindelijk col lega Bert Schetter mee. "In Engeland be staat dit fenomeen al jaren bij een aantal clubs", vertelt Bert Schetter "In Neder land is AZ er een paar jaar geleden mee begonnen. Toch was FC Utrecht wel met een een stap verder dan AZ wat betreft de technische mogelijkheden. Via een FM- frequentie kan iedereen in het stadion, ook de niet-blinden, ons commentaar via de radio ontvangen." Beleving De visueel gehandicapten moeten na tuurlijk extra informatie krijgen om de voetbalbeleving mee te krijgen en het spel te kunnen 'zien'. Dat vergt ook het nodige van Frans en Bert. Ze zijn geen 'standaard' radiocommentatoren. "De tails geven en beleving creëren is heel be langrijk", weet Bert. "We vertellen onder andere wat voor gebaren de trainer maakt, waar de bal is en wie er in de buurt lopen en wat voor voetbalschoenen iemand aan heeft. Dat is het verschil met een radioverslag, we zijn gedetailleerder. Ook vertel je wanneer de wave in de buurt van de blindentribune komt. Ook een stukje humor is erg belangrijk. Over Du- arte en Douglas van Heracles vertellen we bijvoorbeeld dat ze naar dezelfde kapper gaan." Gereduceerd tarief Het loopt nog niet bepaald storm in vak U op de Zuidtribune, daar waar de blin den en hun begeleiders de wedstrijd kun nen volgen. Bert: "Ongeveer een jaar na de start van de blindentribune hebben we een vaste kern luisteraars. Het gaat nu nog om een kleine groep, maar hopelijk wordt dat aantal een stuk hoger. Ze waar deren het verslag echter enorm, en ook als we aan hun verjaardagen denken. Je proeft de sfeer, je beleeft de wedstrijd en je krijgt een leuk verslag. Dit is voor een blindpersoon de ultieme voetbalbeleving en het kan nog tegen een gereduceerd ta rief ook." Meer informatie over de kaartverkoop voor de blindentribune is te vinden op de web site van FC Utrecht in het menu Kaartver koop. Onder de knop Seizoenkaart staat informatie over de kaartverkoop. 29

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 29