VURNON ANITA DOORLIEP GEHELE AJAX-JEUGDOPLEIDING 12 INTERVIEW Met die gedachte tekende de op Curasao geboren Anita in het voorjaar ook een nieuw contract, dat hem tot halverwege 2014 aan Ajax bindt. 'We waren het snel eens. Ik had op dat moment een basisplaats, zat hartstikke lekker in mijn vel en had geen enkele reden om niet bij te tekenen. De club wilde ook graag dat ik langer zou blijven en ik vond het ook de logische keuze in deze fase van mijn carrière, nog los van het feit dat mijn hart bij Ajax ligt. Ik moet de komende jaren gewoon zo veel mogelijk wedstrijden spelen, "vlieguren maken" en me van daaruit nog verder ontwikkelen. De eerste opgave is nu om me terug te knokken in de basis.' Want daar hoort hij thuis, is de stellige overtuiging van Anita. Pas na een langere periode als vaste waarde wordt het tijd om na te denken over een eventueel vervolg traject. Natuurlijk, hij bekijkt wekelijks de buitenlandse topwedstrijden op televisie en krijgt met enige regelmaat mooie verhalen te horen van zijn vrienden die over de grens spelen, Urby Emanuelson voorop. 'Maar dat be- Als enig kind kwam Vumon Anita met zijn ouders naar Nederland toen hij acht maanden oud was. Zes jaar la ter verhuisde het gezin terug naar zijn geboorte-eiland Curapao, om twee jaar later nogmaals de oversteek te maken, dit keer voor langere tijd en met een duidelijk doel voor ogen. 'Natuurlijk had het perspectief van mijn ouders er ook iets mee te maken, maar ze deden het vooral voor het voetbal. Ze wilden mij de kans geven hogerop te komen. Dat is op Curapao vrijwel onmogelijk. Kinderen spelen daar ook wel bij clubs; zelf speelde ik bij CW Willemstad. Maar het gaat er daar allemaal niet zo serieus aan toe. De structuur, de organisatie en de faciliteiten zijn minimaal.' Terug in Nederland werd hij in zijn woonplaats Maars- sen lid van de plaatselijke voetbalvereniging, waar al snel vast kwam te staan dat de kleine Anita een bo vengemiddeld talent bezat. Binnen een jaar maakte hij de overstap naar Ajax, waar hij vanaf de EI de gehele jeugdopleiding doorliep. tekent niet dat ik ook zo snel mogelijk naar het buiten land wil. Urby was nog best jong toen hij naar AC Milan vertrok, maar hij zat toch al in een heel andere fase van zijn carrière dan ik. Die jongen was eraan toe.' En in zijn algemeenheid: Voor een voetballer die een paar jaar bij een Nederlandse topclub heeft gespeeld is het normaai om de stap naar het buitenland te maken. Ooit zal ik ook voor die keuze komen te staan, maar dat zien we tegen die tijd wel weer. Ik richt me de komende jaren volledig op Ajax.' EXTRA LADING De regerend kampioen van Nederland is in de huidige jaargang wat achterop geraakt. De stand in de Eredivisie geeft de ontmoeting met AZ, normaliter al een duel waar in Amsterdam en Alkmaar met meer dan gemiddelde interesse naar wordt uitgekeken, nog wat extra lading, Anita is zich terdege bewust van de situatie. 'AZ heeft zes punten meer dan wij en dat moeten er na vanavond drie zijn. We moeten in elk geval voorkomen dat het gaatje groter wordt. Maar eigenlijk moeten we helemaal niet met de ranglijst bezig zijn. Ons uitgangspunt is altijd dat we een wedstrijd ingaan om hem te winnen, zeker als dat in ons eigen stadion is.' Ajax' nummer 5 is onder de indruk van de koploper, zegt hij. 'AZ doet het heel aardig, dat heeft iedereen kunnen zien. Ze ogen heel fit, ook al zijn ze al heel vroeg aan het seizoen begonnen, in de voorronde van de Europa League. Maar daar staat hun trainer dan ook bekend om. AZ speelt ook gemakkelijk samen, de balans in het elftal is goed en de organisatie staat als een huis, Dat is vaak de basis van een reeks goede resultaten. Je hoeft dan niet eens altijd sprankelend te voetballen.' MENTALE WEERBAARHEID In tegenstelling tot de ploeg uit Alkmaar oogde Ajax de laatste weken voor de interlandperiode juist wat zoekende naar de juiste vorm. De laatste competitiezege dateert van 10 september, toen Heracles in Almelo werd verslagen. Sindsdien zegevierde het team van trainer Frank de Boer alleen tegen Noordwijk in het vaderlandse bekertoernooi. Van Olympique Lyon (0-0), PSV (2-2), FC Twente (I- IReal Madrid (3-0) en FC Groningen I -0) werd niet gewonnen, voor sommigen reden om vraagtekens te plaatsen bij de mentale weerbaarheid van de Ajacieden.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 12