Vurnon Anita 10 INTERVIEW In levensjaren hoort Vurnon Anita nog bij de jeugdige meerderheid binnen de Ajax-selec- tie, maar qua ervaring is hij verder dan menigeen. De duizendpoot maakte al heel wat mee sinds hij op 16-jarige leeftijd debuteerde tegen FC Groningen, inmiddels alweer vijfenhalf jaar geleden. 'Natuurlijk heb ik nu een iets andere positie in de hiërarchie dan een paar jaar terug, maar ik ben echt nog geen routinier of zo. Voor mijn gevoel moet ik daarvoor langere tijd een vaste plek in het elftal hebben. Dan kun je echt doorgroeien.' DUIZENDPOOT IS NU LINKSBACK Tekst Maarten Dekker Vurnon Anita draait nergens zijn hand voor om. Hij begon dit seizoen als middenvelder; veelal als stand-in voor vaste waarden Theo Janssen, Siem de Jong en Christian Eriksen. Dat veranderde toen Nicolai Boilesen een serieuze enkelblessure opliep en er een vacature ontstond voor de linksbackpositie. En niemand hoeft vreemd op te kijken als Anita vanavond tegen AZ als rechtsachter aan de aftrap verschijnt, nu Gregory van der Wiel een schorsing uitzit. 'Het is even afwachten hoe de trainer het gaat invullen,' zegt Anita na afloop van de oefenwedstrijd tegen FC Volendam, ingelast om de periode van interlandvoetbal te overbruggen. Op welk gedeelte van het veld en op welke directe tegenstander Anita zich vanavond moet concentreren, dat maakt hem niet zo veel uit. Al is hij uitgesprokener in zijn oordeel dan in het verleden, toen hij net kwam kijken bij Ajax I en elke speelminuut dankbaar in ontvangst nam.'Ik ben van nature een middenvelder In die gedaante voel ik mezelf het lekkerst. In het kampioens jaar speelde ik ook op het middenveld. Aan de andere kant heb ik twee seizoenen geleden een fantastisch jaar gedraaid als linksback, waarmee ik zelfs het Nederlands elftal gehaald heb. En ik zie ook wel dat het dringen is voor een plekje op het middenveld, terwijl er minder concurrentie is voor de linksbackpositie. Daar ligt mis schien wel meer perspectief voor mij. Het is ook niet zo dat ik met tegenzin ergens anders speel, maar ik ben het seizoen begonnen als middenvelder Zo zie ik mezelf ook en het zou ergens wel fijn zijn als ik me daar gewoon op kon focussen.' NOG GEEN ROUTINIER Qua leeftijd hoort hij nog altijd bij de jeugdige sectie van de selectie, maar zijn curriculum vitae leert dat de 22-jarige Anita tegelijk een van de meest ervaren Ajacieden is. Wat wil je ook, met iemand die al op zijn zestiende voor het eerst aantrad in het eerste elftal, nu vijfenhalf jaar geleden in een uitwedstrijd bij FC Groningen. Alleen Clarence Seedorf was jonger toen hij debuteerde, Anita; 'Natuurlijk heb ik nu een iets andere positie in de hiërarchie dan een paar jaar terug, maar ik ben echt nog geen routinier of zo. Voor mijn gevoel moet ik daarvoor langere tijd een vaste plek in het elftal hebben. Dan kun je echt doorgroeien.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 10