DOORDRONGEN VAN DE AJAX-FILOSOFIE André Ooijer 12 INTERVIEW De tijd staat niet stil, merkt André Ooijer. De oude krijger komt gaandeweg minder aan spelen toe, minder dan hij eigenlijk zou willen. Maar als product van Ajax' jeugdopleiding snapt en respecteert hij de keuzes die worden gemaakt en probeert hij als routinier daar waar mogelijk zijn bijdrage te leveren aan de ontwikkeling die de landskampioen door maakt. 'Ik ben doordrongen van de Ajax-filosolie. Men wil jonge talenten een kans geven, want waar leid je ze anders voor op?' Tekst Maarten Dekker Qua leeftijd en gezien het aantal inter lands achter zijn naam.verkeertAndré Ooijer (37 jaap 55 caps) deze donder dagochtend in goed gezelschap op het trainingsveld van De Toekomst. Dennis Bergkamp (42, 79), Mare Overmars (38, 86), Jaap Stam (39, 67), Wim Jonk (44, 49) en John Bosman (46,30): nu hoofdcoach Frank de Boer in Nyon verblijft voor overleg met zijn collega-trainers in het Eu ropese topvoetbal en de internationals zijn uitgevlogen voor EK-kwalificatievoetbal, nemen zij samen met Hen- nie Spijkerman en Gery Vink de resterende Ajacieden onder handen. Voor Ooijer is het een prettig weerzien met oude be kenden, die hij in sommige gevallen nog meemaakte bij Oranje. Maar hij geniet ook nadrukkelijk van zijn positie als nestor tussen het'jonge grut'dat vandaag het trainings veld bevolkt. Mede voor die rol kwam hij ruim een jaar geleden ook terug bij Ajax, dat hem na het wereldkam pioenschap als contractloze speler inlijfde. De hiërarchie was vanaf dag één heel duidelijk voor Ooijer'Dat hebben we vooraf goed doorgesproken met de toenmalige staf en trainer Martin Jol. Ik werd gehaald als back-up in het centrum van de verdediging, voor het geval er iets met Toby Alderweireld ofJanVertonghen zou gebeuren. Die jongens deden het toen ook al hartstikke goed en waren in principe onomstreden. Bij calamiteiten moest ik er staan, maar verder wist ik mijn plek.' Even goed kwam de geboren Amsterdammer nog aardig wat aan spelen toe, aanvankelijk vooral omdat Jol in som mige wedstrijden ervaring en stabiliteit prefereerde.Veer- tien duels in competitieverband staan er achter zijn naam, inclusief een goal tegen Heracles Almelo. En hij mocht nog even proeven van de UEFA Champions League, het toernooi waarin hij als PSV'er jaren achtereen actief was. Vijf minuten in de voorronde tegen Dinamo Kiev werden gevolgd dooreen basisplaats in de ontluisterende uitwed strijd tegen Real Madrid, waar Ooijer de geschorste Jan Vertonghen verving, en thuis tegen Auxerre, toen hij tien minuten na rust rood kreeg omdat hij de Keniaanse spits Oliech vasthield terwijl die een vrije passage richting het doel van Maarten Stekelenburg had. MENTOR Vanaf'het moment dat Martin Jol in december van het toneel verdween en Frank de Boer het stokje overnam, kwam Ooijer wat minder aan voetballen toe en kwam de nadruk meer op zijn rol als mentor te liggen. 'Daar was ik natuurlijk al eerder mee bezig, tijdens de trainingen en ook in de kleedkamer. En dat c~' - °en be langrijke reden waarom Ajax mij .aide. We hebben hier een heel leuke, met

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 12