'Vorig seizoen hebben we eindelijk de titel gewonnen waar iedereen bij Ajax zo naar smachtte, maar we moeten niet in dat succes blijven hangen. We willen als ploeg stappen vooruit zetten' 18 INTERVIEW trainer had overgenomen van Martin Jol, schonk hij de Servische recordaankoop de ruimte en het vertrouwen die nodig waren om hem over het dode punt heen te tillen. 'En daarbij werkt zijn gedrevenheid heel erg aanste kelijk. Hij heeft liefde voor het spel, dat voel je gewoon als je op het trainingsveld staat. Deze trainer is ontzettend gepassioneerd.' Gestimuleerd door De Boer dartelde Su- lejmani gaandeweg steeds frivoler en gemakkelijker langs de zijlijn, voorbij zijn tegenstanders. Hij deed weerdenken aan het jongetje dat in zijn tweede seizoen bij Heerenveen furore maakte met zijn onstuitbare demarrages en knappe doelpunten: veertien stuks in 34 competitieduels. De verwachtingen bij zijn entree in Amsterdam, in de zomer van 2008, waren hooggespannen geweest. Niet in de laatste plaats vanwege het forse bedrag dat Ajax voor hem had overgemaakt aan Heerenveen, ruim zestien miljoen euro. Onder Marco van Basten, de trainer die zich hard had gemaakt voor Sulejmani's komst, speelde de Serviër een wisselvallig eerste seizoen, waarin hij in 27 wedstrijden nog wel acht keer raak schoot. Zijn fluctue rende prestaties pasten bij die van het Ajax van toen, dat een teleurstellend seizoen afsloot met een derde plaats in de Eredivisie (achter kampioen AZ en FC Twente) en het vertrek van clubicoon Van Basten. Tijdens het bewind van Jol worstelde Sulejmani met zijn fitheid en met het uitgesproken karakter van de coach, die zijn instelling nogal eens laakte. Berucht was de extra 'trappentraining' die Sulejmani samen met Ismail Aissati onderging: na een training moest het tweetal voor het oog van de verzamelde media een paar keer de tribune van de Amsterdam ArenA op en af rennen. Een jaar geleden stond Sulejmani zelfs voor een vertrek uit Nederland, gë- desillusioneerd. West Ham United zou hem huren, maar die deal ketste op het laatste moment af omdat men in Engeland weer wat strenger is gaan kijken naar de regel die zegt dat voetballers van buiten de Europese Unie al leen een werkvergunning krijgen als ze driekwart van de recente interlands hebben gespeeld voor hun land. HARD WERKEN Terugkijkend op de moeilijke tijd die hij toen doormaakte, steekt Sulejmani de hand resoluut in eigen boezem. Hij erkent dat hard werken iets is dat hij heeft moeten leren. Het ligt ook een beetje besloten in de Servische volksaard, zegt de aanvaller. 'In ons land loopt ontzettend veel talent rond, allemaal spelers die komen bovendrijven door hun fantastische techniek. Ze hoeven er eigenlijk nooit voor te knokken, zeker ook omdat het niveau van de competitie vrij laag is. Maar het moderne, internationale topvoetbal vraagt veel meer, zowel psychologisch als fysiek Je speelt eigenlijk twee wedstrijden: eentje als jouw ploeg in de aanval is en eentje als er verdedigd moet worden. Daar heb ik ook aan moeten wennen.' Sulejmani's roots liggen in Batajnica, een voorstadje van de Servische hoofdstad Belgrado. Zijn vader, zelf ooit een heel behoorlijke rechtsbuiten, bracht de jonge Miralem daar de grondbeginselen van zijn sport bij. Ook toen junior al was opgenomen in de befaamde jeugdopleiding van Partizan Belgrado, bleven de twee dagelijks samen trainen, op de asfaltveldjes die bij zijn school lagen. De jeugd van nu kan zich daar inmiddels uitleven op een Johan Cruyff Court, aangelegd nadat Sulejmani in 2008 werd uitgeroe-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 18