GEEN WINNAAR NA EERSTE DUEL BEKERFINALE Jik »*c» 32 jaar terug ook affiche Ajax - Twente op 15 mei Exact 32 jaar geleden, 15 mei 1979, stonden Ajax en Twente ook tegenover elkaar. Het podium was de Rotterdamse Kuip, de voorstelling was, toevalligerwijs net als vorige week, de bekerfinale. Tekst Monique Janse stonden Twente-verdedigers Romeo Zondervan en Ab Gritter regelmatig op het verkeerde been. Veel gevaar volgde er echter niet uit en het was zelfs Zondervan die de eerste grote mogelijkheid kreeg toen hij aan de buitenspelval was ontsnapt. Piet Schrijvers wendde het gevaar af, maar hij was in de dertiende minuut kansloos op een inzet van zijn eigen verdediger Wim Meutstege. De Ajacied dacht de bal even over de achterlijn te tik ken, maar schoot onverhoeds hard in eigen doel, I -0 voor Twente. Ondanks de achterstand bleven de beste kansen voor de Amsterdammers, maar Ray Clarke en Dick Schoenaker wisten in kansrijke positie doelman André van Gerven niet te kloppen. De doelman eiste later een negatieve rol voor zich op. Hij haalde Frank Arne- sen hard onderuit en scheidsrechter Jonker wees naar de stip. Niels Overweg probeerde Clarke uit zijn con centratie te halen door tegen hem aan te blijven kletsen, maar de Engelsman bleef koel, I -1 Hoewel er nog een volledige twee de helft gespeeld moest worden en Twente daarin minder speelde dan in het eerste bedrijf, kon Ajax niet meer scoren. Kansen waren er wel, maar nu waren het Schoenaker en Lerby (tot twee keer toe) die Van Gerven niet konden kloppen. Omdat er in die eerste finale geen win naar kwam, en er destijds een regel gold dat er dan een replay zou volgen, stonden de ploegen twee weken later weer op het gras. Die 29ste mei 1979 Ray Clarke zorgde in de eerste finalewedstrijd tegen FC Twente voor de 1-1. mpt ->r\ FOTO: ARCHIEF A1AX GEORGE VERBERNE 1 De wedstrijd van precies 32 jaar terug tussen Ajax en Twente was de eerste keer dat Ajax en Twente tegenover elkaar in een bekerfinale stonden. Wel hadden de clubs elkaar al twee maal in de halve finale bestreden. De eerste keer, in 1968, won Ajax na strafschoppen. Ook de tweede keer bereikte Ajax ten koste van Twente de finale. In 1970 walsten de hoofdstedelingen met dikke cijfers (4-0) over de En- schedese formatie heen. Op 15 mei 1979 (de huidige trainer van Ajax I Frank de Boer vierde die dag met broer Ronald zijn negende verjaardag) stonden Ajax en Twente in de Rotterdamse Kuip dus voor de bekerfina le. Het was een zeer enerverende finale; goed was het niet, maar de aanvallende intenties van beide formaties waren voor de bijna dertigduizend aanwezigen prettig om te zien. Ajax dicteerde de strijd en door de flitsende bewegingen van Tscheu-la Ling en Simon Tahamata

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 21