'Hier had ik tijdens mijn revalidatie helemaal geen rekening meer mee gehouden. Wat ik nu allemaal meepik, is voor mij pure bonus' 16 INTERVIEW I gezegd: laten we dit seizoen maar gewoon als verloren beschouwen en ervoor zorgen dat ik er in de voorberei ding op volgend seizoen weer helemaal sta.' KLEINE STAPJES Na de operatie moest hij aanvankelijk vooral geduld be trachten, vertelt Vermeer. 'Mijn onderbeen ging in het gips en ik moest de eerste weken zoveel mogelijk in bed blijven. Dat is nooit gemakkelijk en zeker niet voor een topsporter, die gewend is elke dag hard te trainen. Gelukkig ben ik een redelijk rustig type en niet iemand die in zo'n situatie ontzettend gefrustreerd raakt. Al was ik natuurlijk ook liever meteen het krachthonk ingegaan om aan mijn herstel te werken.' De revalidatie werd een proces van heel kleine stapjes. Telkens werd de lat een fractie hoger gelegd, nooit tien centimeter in één keer. 'We hebben het heel voorzichtig opgebouwd, zoals het hoort. Mentaal- was het weieens zwaar, omdat je graag sneller zou gaan. Maar uiteindelijk is het ronduit voorspoedig verlopen. Ik heb helemaal geen klachten gehad en ook geen terugval. Het was een constante lijn, die heel geleidelijk omhoog ging.' Het waren soms lange, eenzame dagen in de fitnessruimte, waarbij het trainingsveld met zijn collega's mijlen ver weg leek 'Je leeft natuurlijk met ze mee en probeert je onder deel van de groep te blijven voelen, maar dat is niet altijd even gemakkelijk,' legt Vermeer uit. 'Zelfs gezamenlijk eten was lastig, omdat ik hier op heel andere tijden aanwezig was dan de rest van de selectie. Als zij 's ochtends getraind hadden, ging ik 's middags het krachthonk in. En daar was ik uiteindelijk toch alleen maar met mezelf bezig.' Als een relatieve buitenstaander keek hij naar de ver richtingen van zijn teamgenoten, en vooral ook naar de gebeurtenissen die zich in de periferie van hun prestaties afspeelden. In december vertrok eerst trainer Martin Jol, toen kwam opvolger Frank de Boer en sindsdien ontwik kelde zich een lange reeks van bestuurlijke beslommerin gen. 'Als spelers zijn we niet bezig geweest met wat zich in de kantoren afspeelt, dat hebben we ook heel bewust met elkaar afgesproken,' aldus Vermeer. 'Wij hebben daar geen invloed op en andersom moet dat ook zo zijn.' AMBITIES BIJGESTELD Lang ging de 25-jarige doelman ervan uit dat het oefen duel met FC Porto op 18 juli zijn laatste wedstrijd van het seizoen was geweest. Ook al verliep zijn herstel naar wens en keerde hij eind januari al terug op het trainingsveld, de insteek was nooit om nog voor de zomer zijn rentree te maken. Dat veranderde toen Maarten Stekelenburg hal verwege maart de duim van rechterhand brak. Vermeen 'Allereerst was dat natuurlijk heel vervelend voor hem. Helemaal als je ziet hoe we er nu voor staan. Je gunt het niemand om in zo'n fase van het seizoen te moeten toekijken en zeker Maarten niet, iemand die de afgelopen jaren zo veel voor Ajax heeft betekend.' Terwijl Jeroen Verhoeven aanvankelijk de honneurs waar nam in het doel, stelde Vermeer zijn eigen ambities voor de resterende weken van het seizoen razendsnel bij. Eind maart keepte hij na ruim acht maanden weer eens in wedstrijdverband, toen Jong Ajax een oefenpotje speelde tegen eerstedivisionist Almere City. 'Achteraf was het heel nuttig dat ik die avond negentig minuten heb kunnen spelen,' vindt Vermeer. 'Op de trainingen ging het al goed, maar ik miste voor mezelf toch nog iets van bevestiging. Niet dat ik in die oefenwedstrijd veel te doen kreeg, maar het gaat bij keepen vooral ook om het mentale aspect: de spanningsboog van negentig minuten scherp en alert zijn, er altijd rekening mee houden dat je in actie moet komen. En daar kun je niet op trainen.' Na de geslaagde test tegen het voormalige FC Omniworld was hij klaar voor een terugkeer in Ajax Izo voelde Vermeer. En dat liet hij ook weten aan Frank de Boer,

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 16