DE MAN IN HET ZWART. de Column Scheidsrechters zijn ook maar mensen en mensen maken fouten. Dat is de realiteit. Toch krijgt geen mens zoveel kritiek te verduren als de scheidsrechter. De man in het zwart zoals hij ook wel wordt genoemd, hoewel... tegenwoordig acteert hij ook wel in het groen, geel, rood en paars. Hij is vaak het mikpunt van kritiek. Dikwijls de gebeten hond of het zwarte schaap... Is het uiten van kritiek op een scheids eigenlijk wel terecht? Ik denk het wel. Van een scheidsrechter wordt verwacht dat hij met de druk en zijn grote verantwoordelijkheid om kan gaan en een wedstrijd in goede banen leidt. Als hij dan in de fout gaat, schreeuwt iedereen moord en brand. Zeker als je in het benadeelde kamp zit kunnen de frustraties hoog oplopen. Mensen die vinden dat je geen kritiek op de scheidsrechter mag hebben, die hebben naar mijn mening geen feeling met voetbal, ledereen die zelf al eens op het veld heeft gestaan weet dat je soms gewoon echt verhaal moet gaan halen bij de scheids. Natuurlijk moet het 'verhaal gaan halen' niet uitmonden in constant gezaag en gemekker. Erzijn grenzen...Toch ben ikvan mening dat de scheidsrechter kritiek op en naast het veld moet kunnen verdragen. Hoe vaak worden voetballers zelf niet opgezadeld met een lading kritiek? Het siert een scheidsrechter wanneer hij na afloop van een wedstrijd aan de hand van televisiebeelden zijn fouten volmondig toegeeft. Ofschoon ik me ook kan voorstellen dat een scheidsrechter er af en toe een andere visie op nahoudt. Met een beetje uitleg help je veel complot- en omkooptheorieën (die sowieso nergens op slaan) de wereld uit. Maar goed, dit is denk ik ook een beetje de charme van de voetbalsport. Ik moet er overigens niet aan denken dat de arbitrage tijdens wedstrijden bij voetbal zou worden ondersteund met het terughalen van televisiebeelden om bijvoorbeeld te kunnen beoordelen of een bewuste speler nu wel of geen overtreding binnen de zestien heeft begaan. Zie je het al voor je? Acht keer per wedstrijd met z'n allen naar een groot videoscherm staan kijken om vervolgens een kwartier extra tijd te moeten bijtrekken. Maar de vooruitgang van de technologie valt niet tegen te houden, ook niet in de sport en wie weet wat ons in de toekomst allemaal nog te wachten staat. Douwe Duursma 23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 34