'Als je weet dat de bal naar je luistert, kun je gemakkelijker vooruitdenken, waardoor het spel sneller wordt en moeilijker te bestrijden door de tegenstander' 18 w INTERVIEW zich als voetballer verder ontwikkeld, anderzijds speelt gewenning een belangrijke rol. Toen ik hier kwam om me als proefspeler te bewijzen tegenover de toenma lige trainer Marco van Basten, keek ik echt met ontzag naar de discipline en het professionalisme waarmee hier gewerkt wordt en naar het niveau van het voetbal. Een enorm contrast met wat ik in Afrika gewend was. Het voelde alsof ik als klein jongetje de grote mensenwereld betrad, vol met dingen die daarvoor buiten mijn bereik lagen. Voetballen tegen PSV of Feyenoord was toen iets ongelofelijks om mee te maken, terwijl ik inmiddels zelfs een wedstrijd tegen AC Milan in de Champions League als "een normale wedstrijd" beschouw.' De stap van het filiaal Ajax Cape Town naar de hoofd vestiging in Amsterdam was voor Enoh de start van een intensief leerproces dat tot op de dag van vandaag voort duurt. De inmiddels 25-jarige Kameroener was vooral gewend om keihard te werken en zijn hele ziel en zaligheid in zijn spel te verpakken - geheel in lijn met de ziel van het Afrikaanse voetbal. Van Basten zag die natuurlijke eigenschappen vooral als specifieke kwaliteiten die zijn elftal goed kon gebruiken. Onverzettelijkheid, onbevan genheid, onverstoorbaarheid - daarmee dwong Enoh behalve de waardering van zijn trainers en medespelers ook een contract tot halverwege 2012 af. Onlangs werd die verbintenis met drie jaar verlengd - een indicatie van wederzijdse tevredenheid. Maar het geeft ook aan dat Enoh realistisch blijft en inziet dat hij bij Ajax nog volop progressie kan maken. Toen ik hier kwam, had ik in technisch en tactisch opzicht een achterstand ten opzichte van spelers die hier hun opleiding hebben genoten. Dat is niet meer dan logisch, aangezien de scholing in Afrika nu eenmaal niet zo gestructureerd is en de faciliteiten nog weieens te wensen overlaterT* Dat verschil kun je nooit meer helemaal compenseren, omdat je als kind nu eenmaal veel gemakkelijker leert en je dingen eigen maakt dan iemand van mijn leeftijd. Dat maakt het lastig. Maar ik hoop toch in de buurt te komen, door me voortdurend te focussen en er heel veel energie in te steken. Dat is het doel dat ik mezelf voor de komende tijd heb gesteld.' MEER TIJD CREËREN Het perfectioneren van zijn techniek is geen doel op zich, verduidelijkt Enoh. 'Het doel is om meer tijd voor mezelf te creëren in de wedstrijd. Als de bal na de eerste aanname meteen goed ligt, heb je meer opties en meer tijd om tot een goede oplossing te komen. Als je weet dat de bal naar je luistert, kun je ook makkelijker voor uitdenken, waardoor het spel sneller wordt en moeilijker te bestrijden door de tegenstander.' Het zijn elementen die nog meer nadruk krijgen sinds Frank de Boer in december het stokje overnam van Martin Jol. Tel het jaar onder Van Basten daarbij op en Enoh is al aan zijn derde trainer toe in tweeënhalf jaartijd. 'Dat is inherent aan profvoetbal op dit niveau. Natuurlijk is het lastig, zeker als de opeenvolgende coaches behoorlijk verschillende types zijn. Maar naar mijn mening hoort ook bij de kwaliteiten van een voetballer datje daarmee om kunt gaan. It comes with the job. Elke trainer wil het liefste dat spelers en het elftal optimaal presteren. Alleen probeert de een dat op een andere manier te bereiken dan de ander.' Zijn taak als controlerende middenvelder is vooral het bewaken van evenwicht, te allen tijde. 'Soms word je meegezogen in een wedstrijd, zoals het publiek dat ook

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 18