BEWAKER VAN HET EVENWICHT Eyong Enoh Qua technische bagage en tactisch vernuft begon hij tweeënhalf jaar geleden met een ach terstand, omdat het opleiden van voetballers in Afrika nu eenmaal niet zo gestructureerd verloopt als bij Ajax. Maar Eyong Enoh werkt hard aan het wegwerken van de achterstand, en weet dat hij ook zijn eigen kwaliteiten moet koesteren. Als controlerende middenvelder is het bewaken van evenwicht zijn taak, te allen tijde. 'Soms word je meegezogen in een wedstrijd, zoals het publiek dat ook heeft. Het is spannend, er hangt een doelpunt in de lucht. Ik moet op zulke momenten mijn hoofd koel houden en niet met de rest naar voren rennen. Een grote verantwoordelijkheid, ja.' We zitten misschien een half uurtje in de kantine van sportpark de Toekomst en Eyong Enoh is al minstens tien keer amicaal op zijn schouder getikt door pas serende collega's, trainers en kantoorpersoneel. Allemaal spreken ze hem aan bij zijn achternaam en iedereen krijgt een brede glimlach en een beleefd knikje retour Het is de charme waar zijn interne populariteit op stoelt, zoals het voor interviewers plezierig is om iemand te ondervragen die enthousiast kan vertellen, ongeacht het onderwerp. Of het nu gaat over de perspectieven van Ajax, over het voortdurende leerproces dat hij als voetballer door maakt of over zijn geboorteland Kameroen - overal heeft Enoh een mooi beredeneerd of helder onderbouwd antwoord op. Om te beginnen met Kameroen, door Enoh aangeduid als 'Afrika in het klein'.'Het landschap is heel divers. Je hebt bergen en vlaktes, zee en bossen, vruchtbare land bouwgrond en woestijngebieden, allemaal in dat ene land. Vergeleken met de rest van Afrika zijn we redelijk welva rend. Er is veel landbouw en er zitten veel grondstoffen in de bodem.' De Ajacied groeide op in het Engelstalige zuiden van de voormalige Franse kolonie, in een gezin met zes kinderen. Vader Enoh was douanier moeder za kenvrouw. 'Ze hebben altijd hard gewerkt om ons een goede toekomst te kunnen geven.' Zelf studeerde hij nog een tijdje medicijnen, maar een carrière als profvoetballer bleek toch verleidelijker dan het artsen bestaan. 'Het waren vooral mijn ouders die stimuleerden dat ik naast het voetballen ook naar de universiteit ging. Ze wilden dat ik meerdere opties had op het moment dat er echt gekozen moest worden. Op een gegeven moment was wel duidelijk dat ik genoeg talent had om me volledig op voetbal te focussen.' GEWENNING Zijn eerste salaris als voetballer streek Enoh op op Cyprus, waar hij werd ingelijfd door Magusa Türk Güsü, een club die uitkomt in een obscure, door de FIFA niet erkende competitie op het noordelijke deel van het eiland. Via Ajax Cape Town belandde hij tweeënhalf jaar geleden in Amsterdam. Sindsdien is hij uiteraard veranderd, zegt Enoh, zowel op als naast het veld. Enerzijds heeft hij

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 16