PROBEERT VOORAL ZICHZELF TE ZIJN Aras Özbiliz Hij moest van ver komen, maar na twee kruisbandblessures is Aras Özbiliz eindelijk waar hij wil zijn: bij Ajax 1. 'Als ik terugkijk op die revalidaties, dan was de eerste toch veel zwaarder dan de tweede. De tweede keer wist ik wat me te wachten stond en kon ik me daarop instellen. En ik had dus ook al ondervonden dat het mogelijk is om op je oude niveau terug te komen na zo'n zware blessure.' Tekst Maarten Dekker De Koel, dat bouwvallige maar oh zo charmante stadionnetje in Venlo, zal altijd iets speciaals houden voor Aras Özbiliz. Eind november maakte de 20-jarige flankspeler er zijn officiële debuut in Ajax I, als vervanger van de Fin Teemu Tainio. In zekere zin vormde die invalbeurt tegen VW de beloning voor een schier eindeloze reeks van blessures en daaraan gekoppelde revalidaties. Maar daarover later meer. Bijna 21 jaar geleden zag Aras Özbiliz het levenslicht in Bakirköy, een district dat deel uitmaakt van het Europese gedeelte van de Turkse metropool Istanbul. Herinneringen aan zijn geboortegrond heeft de Ajacied niet, want hij was pas een jaar oud toen hij met zijn familie naar Nederland verhuisde. 'Op zoek naar een beter leven,' verwoordt hij de motieven van zijn ouders. 'Mijn familie is christelijk en komt van oorsprong uit Armenië. Dan is het niet gemakkelijk om een bestaan op te bouwen in Turkije,' gebruikt hij een understatement. DUBBELE GEVOELENS Hoorn werd het nieuwe thuis voor de familie Özbiliz en hoezeer hij zich ook op zijn plaats voelt in Nederland, het verleden van zijn familie bezorgt Aras nog altijd dubbele gevoelens. Niet dat hij worstelt met zijn identiteit, maar toch: 'In mijn hart voel ik me meer Armeens dan Nederlands, al woon ik feitelijk al mijn hele leven hier en heb ik de Nederlandse nationaliteit. Het blijft lastig. In Armenië zeggen ze: je bent een Turk. In Turkije zeggen ze: je bent een christen. En in Nederland, daar ben ik een allochtoon. Uiteindelijk probeer ik maar vooral mezelf te zijn en mijn eigen gevoel te volgen.' Mocht hij ooit worden uitgenodigd voor een vertegenwoordigend elftal, dan zou zijn eigen voorkeur uitgaan naar Oranje, en anders naar de nationale ploeg van Armenië. Spelen in het shirt van Turkije, dat is uit den boze. TALENTENDAGEN Als zevenjarig jochie kwam hij naar Ajax, dat hem binnenhaalde naar aanleiding van zijn verrichtingen op de jaarlijkse talentendagen. 'Mijn vader heeft me destijds opgegeven. Ik weet nog goed dat ik dagenlang bij de brievenbus heb zitten wachten tot er een brief van Ajax kwam waarin stond dat ik was aangenomen. Van ruim achthonderd kinderen haalde ik uiteindelijk de laatste achttien.' De daaropvolgende zomer mocht Özbiliz beginnen in de E2. Soepel marcheerde hij vervolgens door Ajax'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 16