'ZOON VAN' STAAT OP EIGEN BENEN Daley Blind Voetballen wilde hij altijd al, puur vanuit die natuurlijke drang die bijna ieder jongetje heeft. En in zijn geval werd dat nog versterkt door de prachtige verhalen en ervaringen die hij uit de eerste hand meekreeg van vader Danny, aanvoerder van het Ajax dat in 1995 de UEFA Champions League won, oud-hoofdcoach en nu een van de assistent-trainers in Amsterdam. 'Hij voelde heel goed aan wanneer hij kritisch kon zijn en wanneer hij "gewoon" mijn vader moest zijn,' zegt Daley Blind. n de zomer van 2009 brak het moment aan dat onvermijdelijk een keer zou komen: vader en zoon stonden voor het eerst samen op het trainingsveld, Danny Blind begon die dag aan zijn nieuwe functie als assistent van hoofdcoach Martin Jol, zoon Daley was voor het eerst een volwaardig lid van de A-selectie. 'Ik heb het nooit als ongemakkelijk ervaren dat mijn vader er altijd bij is,' zegt de 20-jarige verdediger, 'Omdat we thuis en werk allebei wel vrij goed kunnen scheiden, is het eigenlijk alleen maar leuk. Ik denk dat niet veel mensen kunnen zeggen dat ze op dit niveau dagelijks met hun vader op het veld staan.' Dat hij de zoon is van een beroemde Ajacied, heeft Daley Blind überhaupt nooit als een last ervaren. 'Natuurlijk, er kleven voordelen en nadelen aan zo'n situatie. Nadeel was dat heel veel mensen aanvankelijk zoiets hadden van "hij speelt alleen maar bij Ajax vanwege zijn vader". Al waren dat meer geluiden die je weieens hoorde in de wandelgangen dan dat het recht in je gezicht tegen je werd gezegd. Het duurde totdat ik in de hogere elftallen liet zien dat ik echt wel iets in mijn mars heb, los van de achternaam die in mijn paspoort staat. Pas toen moesten diezelfde mensen toch echt toegeven dat het mijn eigen verdienste was geweest.' Sinds hij op zijn zevende binnenkwam bij de club ging de jonge linkspoot nooit gebukt onder de sluimerende kritiek. 'Het was vooral kinnesinne, en daar kun je toch niets tegen doen. Bovendien is het maar een klein nadeel geweest, in verhouding met het grote voordeel dat mijn vader van kleins af aan altijd mijn beste trainer is geweest. Van hem heb ik verreweg het meeste geleerd, zonder dat ik ooit rechtstreeks onder hem heb gewerkt in de jeugd.' De lessen en aanwijzingen van Blind senior gingen nooit vervelen of tegenstaan, omdat Danny de rollen van vader en trainer altijd perfect wist te scheiden, zegt zijn zoon. 'Hij voelde heel goed aan wanneer hij kritisch kon zijn en wanneer hij "gewoon" mijn vader moest zijn. Als ik daar nu aan terugdenk, was dat best knap van hem.' SPELPLEZIER Voetballen bij Ajax is nooit iets vrijblijvends, maar als Daley Blind terugkijkt op zijn eerste jaren op de Toekomst dan gaat het vooral over lol en spelplezier. 'Op die leeftijd weet je nog niet waar je het allemaal voor doet, waar het uiteindelijk toe kan leiden. En dat is ook goed, zo moet het voor een kind ook zijn. Wat niet wil zeggen dat je als klein ventje niet droomt over voetballen in een volle ArenA of dat je mag lopen flierefluiten op de training.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 12