■NNMBH Met een afstandsschot opende Toby Alderweireld vorige week in de Klassieker na een half uur de score FOTO: GERARD VAN HEES in de competitiewedstrijd tegen Vitesse, daarna voor de beker tegen AZ en vorige week tegen Feyenoord, toen hij ook al zo'n lekker doelpunt maakte. Voor Alderweireld was het destijds niet onvermijdelijk dat de wegen van Ajax en jol zouden scheiden, maar in retrospectief zegt hij: Achteraf bezien is het toch wel de beste oplossing geweest. Dat is geen kwestie van moddergooien, maar wel van vooruit willen kijken en constateren dat het sinds de trainerswissel een stuk beter gaat. Nog lang niet perfect, maar wel beter.' Tot op zekere hoogte blijft het altijd gissen naar hoe zo'n slechte reeks ontstaat, zegt Ajax' nummer 3 over de laatste periode onder Martin Jol. 'De chemie was er niet meer, heet het dan. Maar voor ons als spelers was dat toen niet overduidelijk. Als je er middenin staat en het niet van een afstandje kunt observeren, ben je alleen maar bezig met hoe je de vorm en het voetbal van eind vorig seizoen kunt terugvinden. Je bent collega's en wilt elkaar erbovenop helpen.' SNEL OPGEPIKT Dat Ajax in de eerste vier officiële wedstrijden die het onder leiding van Frank de Boer speelde vier keer won en nul tegendoelpunten toestond, dat kan volgens Alder weireld geen toeval zijn. 'In Milaan kon je misschien nog spreken van een schokeffect. Maar zelfs toen, terwijl we nog nauwelijks onder hem hadden getraind, gaf hij al wel heel gericht punten aan die verbetering behoefden. En hij liet ons ook in die wedstrijd al meteen weer spelen zoals we het allemaal gewend zijn vanuit de jeugdopleiding. Daarom kan het ook zo snel worden opgepikt.' De aanpak van Jol was anders, maar niet per se verkeerd, vindt Alderweireld. 'Heel productief, dat sowieso. Kijk alleen maar naar de doelcijfers van vorig seizoen, die zijn gewoon indrukwekkend. Daar gaan we dit seizoen waarschijnlijk niet meer aan komen. Maar we blijven nu wel dichter bij onszelf. Dat is ook iets waard. Zolang het gepaard gaat met resultaten, het moet geen doel op zich zijn.' En al heeft Ajax nu al meer verliespunten achter zijn naam staan dan vorig seizoen na 34 competitiewedstrijden, onoverkomelijke schade is er allerminst opgelopen. 'We kunnen nog kampioen worden, we kunnen de beker nog winnen en we zijn Europees nog in de race,' vat Alder weireld de mogelijkheden samen. 'Dat moeten we ook blijven beseffen en uitstralen.' Zo ook vanavond tegen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 16