'Ik zou het erg pijnlijk vinden als we komend jaar niet opnieuw de Champions League halen. Wat dat betreft went het snel' in een van die duels ook een resultaat hadden gehaald. Maar we staan er nu beter voor dan aan het begin van de campagne.' De gewonnen oefenwedstrijd in Rusland (de nieuwe werkgever van Advocaat) zegt wat dat be treft wel iets. SNOEPPOT Het lopende seizoen verliep aanvankelijk volledig naar wens voor Alderweireld, die vanaf acquit een basisplaats had bij Ajax. 'Al vroeg in het seizoen stelden we deelname aan de Champions League zeker. De competitie was nog maar net begonnen en we hadden ons eerste grote doel al bereikt. Ook persoonlijk was ik daar erg blij mee. Het idee dat ik in elk geval een paar wedstrijden op het al lerhoogste niveau zou gaan spelen, dat was heel fijn.' De schrobbering in Madrid, waar Real alleen cijfermatig naliet om het klasseverschil met Ajax duidelijk te maken, bracht Alderweireld al snel weer met beide benen op de grond. Dat was echt een vervelende avond, waarvan we ons allemaal veel meer hadden voorgesteld.' Een ander uiterste beleefden Ajax en Alderweireld een paar maanden later in Milaan, waar AC op een 2-0-nederlaag werd getrakteerd, mede door een vlammende uithaal van de Belgische centrale verdediger. 'Die avond maakte wel veel goed, als je terugkijkt op de hele reeks van zes wedstrijden. Dan weet je weer waarvoor je het allemaal doet. Toch om Champions League te spelen.' Nu hij uit de snoeppot heeft mogen proeven, wil Alder weireld ook niet anders meer. Voor hem zou het een gruwel zijn als Ajax nu weer een poosje moet wachten op de volgende dans op het miljoenenbal. 'Ik zou het erg pijnlijk vinden als we komend jaar niet opnieuw de Cham pions League halen. Wat dat betreft went het snel.' MEE TEN STRIJDE Zijn heerlijke treffer in San Siro was een persoonlijk succesje dat door voetballers altijd als prettig wordt ervaren, maar ook een gevolg van de hervonden vrijheid die Alderweireld in het elftal krijgt. Onder regie van Frank de Boer dienen de centrale verdedigers nadrukkelijker dan voorheen offensieve daden aan de dag te leggen, de middenlijn te passeren, mee ten strijde te trekken. 'In zijn algemeenheid is dat zeker waar. Al viel die goal in Milaan uit een afgeslagen hoekschop. En bij hoek schoppen ging ik altijd al mee naar voren,' relativeert de 21 -jarige Alderweireld. Halverwege oktober raakte hij zijn vaste stek in het elf tal kwijt. Jol gaf vanaf de thuiswedstrijd tegen NAC de voorkeur aan André Ooijer en een enkele keer ook aan Oleguer, meer gelouterde mannen in het internationale voetbal. Nooit hoorde je Alderweireld daar hardop over klagen, iets dat ook niet had gepast bij zijn karakter. 'Na tuurlijk zat ik thuis op de bank met de pest in mijn lijf. Maar ik heb de juiste mentaliteit getoond door er hard voor te werken tijdens de trainingen en niet in de pers te gaan roepen dat het niet deugde dat ik er niet in stond. Natuurlijk heb ik wel laten merken dat ik het er niet mee eens was, maar nooit naar de buitenwereld toe. Uiteinde lijk ben ik er sterker uitgekomen. Ik denk dat situaties als deze ook horen bij het volwassen worden als voetballer, ledereen maakt weieens zo'n fase mee.' VERTROUWEN Natuurlijk is hij blij met het vertrouwen dat hij krijgt van de huidige hoofdtrainer Frank de Boer, al gebiedt de eerlijkheid hem te zeggen dat hij ook de laatste wed strijden onder het bewind van Jol al weer aan de aftrap stond. Hoe clichématig het ook moge klinken: 'Als je geen vertrouwen voelt van degene die je opstelt, is het lastig om echt goed te voetballen. En met goed bedoel ik dan vrijuit, keuzes makend zonder dat je twijfels voelt. Zo voetbal ik nu al een tijdje.' Immers: sinds De Boer het roer overnam van Jol stond Alderweireld telkens in de basis. Allereerst in Milaan (waar hij dus scoorde), vervolgens

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2011 | | pagina 15