'We moeten weer de machine worden die we vorig seizoen na de winterstop waren' graag willen zijn, Maar ook in uitwedstrijden zullen we er moeten staan. We moeten weer de machine worden die we vorig seizoen na de winterstop waren.' In roerige tijden bij zijn broodheer biedt het thuisfront afleiding voor de 23-jarige Suarez. Elke keer weer is hij trots en dankbaar als hij de kleine Delfina in zijn armen houdt, zijn dochter die begin augustus werd geboren. 'Mijn vrouw en ik wilden allebei heel graag een kindje. We zijn al acht jaar samen en voelden dat we er klaar voor waren. Nu ze er is, is het puur genieten. Ik merk ook dat ik dingen gemakkelijker afsluit, als ik thuiskom en mijn dochter zie. Niet dat een nederlaag nu gemakkelijker te verteren is. Ik kan nog steeds heel slecht tegen mijn verlies, dat zie je ook terug op het veld en dat zal waarschijnlijk altijd wel zo blijven, Die winnaarsmentaliteit zit in mij.' VOLKSHELD We zagen dat ook tijdens het WK, waar Suarez instinc tief de bal uit het doel sloeg, als uiterste middel om een tegendoelpunt te voorkomen. Omdat de Ghanees Asamoah Gyan de toegekende strafschop tegen de lat schoot, moest de kwartfinale tussen Uruguay en Ghana vervolgens beslist worden via een penaltyreeks en be reikte de ploeg van Suarez alsnog de halve eindstrijd. In was toen winter en maar een paar graden boven nul. En toch stonden er zelfs allemaal oude opaatjes langs de weg naar ons te zwaaien. Zij waren de enigen die nog mee gemaakt hadden dat de nationale ploeg succesvol was. In 1970 werden we ook vierde op het WK. Hele generaties die sindsdien opgroeiden, waren gewend aan het feit dat Uruguay op voetbalgebied weinig voorstelde.' En ook buiten de eigen landsgrenzen heeft la Celeste (de Hemelsblauwe) indruk gemaakt, merkte Suarez ver genoegd. 'Toen ik laatst een stukje ging lopen bij mij in de straat, kwam ik een paar jongens tegen in een T-shirt van Uruguay. Dat maakte me zo trots. Voor het WK was dat nooit gebeurd.' EL PIST0LER0 Zonder aarzeling stapte hij vorige week op het vliegtuig naar de Chileense hoofdstad Santiago, waar hij met zijn collega-internationals een vriendschappelijke interland speelde. Vrijdag keerde hij pas terug in Amsterdam, daags voor de topper tegen PSV. Het was de zoveelste wedstrijd voor Suarez, die vorige maand ook al de halve wereld overvloog voor oefenpotjes tegen Indonesië en China. Daarbij komt het feit dat de aanvaller na het WK nauwe lijks vakantiedagen kon opnemen, want tweeënhalve week Afrika was hij na die actie in één klap persona non grata, in eigen land een volksheld. 'Het is al met al een prachtig jaar geworden, zowel privé als qua voetbal. Dat we met Uruguay de halve finale van het WK hebben gehaald, dat blijft iets ongelofelijks. We zijn maar een klein land, met drie miljoen inwoners. Je merkt ook dat onze prestatie echt iets losgemaakt heeft in mijn land. De mensen in Uruguay durven weer met de borst vooruit te lopen. Er is weer zoiets ontstaan als een nationaal zelfbewustzijn,' Vaak denkt Suarez terug aan de memorabele busrit die de Uruguayaanse selectie maakte bij thuiskomst, door de volgepakte straten van de hoofdstad Montevideo, 'Het na de troostfinale stond Ajax al voor de eerste kracht proefvan het seizoen, de thuiswedstrijd tegen PAOK. 'Ik kan het aan,' zegt Suarez zelf. Zijn trainer Martin jol: 'Luis zal nooit aangeven dat hij moe is. Hij is een machine.' El Pistolero, zoals een van Suarez' bijnamen luidt, relati veert ook de betekenis van doelpunten voor zijn ego en zijn zelfvertrouwen. Mannen als Vleminckx, Boymans en Bulykin gaan hem nota bene voor in het topscorersklas sement. 'Ik heb hier in het verleden veel goals gemaakt, meer dan honderd in totaal. Als het dan even tegenzit, komen vooral mijn prestaties onder een vergrootglas te liggen. Terwijl het om de ploeg gaat. Ik heb honderd keer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 12