Martin Cock Jol ADO, FC Den Haag/ADO, FC Den Haag en ADO Den Haag: Ajax' tegenstander van van middag veranderde door de jaren heen nogal eens van naam. En geloof het of niet, Martin Jol is de enige voetballer die de club in al die verschillende gedaantes diende. Aansluitend was hij er ook nog trainer van de amateurtak, samen met zijn oudere broer Cock. Een conversatie over Scheveningen, Den Haag en het voetbal. SCHEVENINGERS AAN HET ROER In zijn werkkamer op sportpark de Toekomst kan Martin Jol een zucht niet onderdrukken. Met enige nostalgie denkt de trainer van Ajax terug aan zijn jeugd in Scheveningen, de tijden dat het Grand Ho tel en het Savoy Hotel nog fier overeind stonden; prachtige, statige bouwwerken.'De Rolling Stones, Dave Berry, weet ik veel welke artiesten daar allemaal nog meer kwamen optreden. In de loop der jaren is bijna alles afgebroken en volgeplempt met nieuwbouw. Ik wil niet overkomen als een oude man, maar daar hadden ze destijds wel wat beter over mogen nadenken.' Zijn broer Cock, ruim drie jaar ouder dan Martin en bij Ajax werkzaam als zijn persoonlijk assistent:'Dankzij het toerisme is Scheveningen het stadsdeel dat het meeste geld in het laatje brengt voor de gemeente Den Haag. Ze hebben het de afgelopen decennia helemaal leeggemol- ken.' Mede daardoor heerst er nogal wat rivaliteit tussen Scheveningers en 'andere' Hagenaren. De Jollen kijken daar genuanceerd tegenaan. Cock: 'Onze moeder komt van Urk. Zij is al op jonge leeftijd naar het westen gekomen, om geld te verdienen in de huishouding. Zodoende zijn wij eigenlijk geen volbloed Scheveningers, we zijn toch net even een ander slag mensen.' Martin Jol: 'Wij zijn Hagenaren die aan zee geboren zijn, Scheveningers dus. Maar in principe zijn die twee hetzelfde. Iemand uit de Schilderswijk is een Schilderswijken maar hij is ook een Hagenaar Zo is dat ook met Scheveningers. Ze zijn wel wat verknochter aan de zee dan de gemiddelde Hagenaar dat dan weer wel. En als je ze vraagt wat ze zich in de eerste plaats voelen, dan zeggen ze waarschijnlijk: Scheveningen Maar zo werkt het ook met iemand uit de Schilderswijk, het Laakkwartier of een ander stadsdeel.' BEACHBOY Cock Jol woont tegenwoordig in de Vogelwijk, een grijs gebied op de kaart, eigenlijk meer Den Haag dan Sche veningen. Bij Martin is het duidelijk, die woont op Sche veningen. Even verderop groeiden de twee broertjes op, aan het strand. 'Ik ben een echte beachboy,' grijnst Martin zijn tanden bloot. Hun ouderlijk huis - waar ze opgroeiden in een gezin met twee oudere broers, een oudere zus en een jonger zusje - stond in de Wasse- naarsestraat. 'Mesdag heeft hem nog getekend. Het is de eerste straat achter de boulevard, bij de oude kerk, waar de oorspronkelijke bebouwing nog een beetje intact is.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 11