'De Champions League is een fantastische bonus, een beloning voor ons sterke spel van vorig seizoen, waarmee we helaas net geen kampioen zijn geworden' club bij de onderlinge wedstrijden mogen zijn. We willen natuurlijk allemaal dat de verhoudingen normaliseren, dat er alleen nog sprake is van sportieve rivaliteit tussen Ajax en Feyenoord. Dan moet je als voetballer ook beseffen dat je een voorbeeldfunctie hebt.' Als boetedoening moest hij toekijken bij de wedstrijd tegen FC Twente om de Johan Cruijff Schaal en bij het eerste competitieduel, uit bij FC Groningen. Een valse start van het nieuwe seizoen, beaamt Vertonghen.'Zo wil je niet beginnen. De hele voorbereiding zat ik aan te hikken tegen die twee wedstrijden die ik zou missen. Gelukkig kon ik wel meedoen in de voorronde van de Champions League tegen PAOK Saloniki.' HOOGTEPUNT Dat Ajax eerst met de Grieken afrekende, om zich vervol gens via een tweeluik tegen Dinamo Kiev te verzekeren van deelname aan de groepsfase van het belangrijkste toernooi in clubverband, dat beschouwt Vertonghen als het absolute hoogtepunt in zijn tijd bij Ajax. 'Het is een fantastische bonus, een beloning voor ons sterke spel van vorig seizoen, waarmee we helaas net geen kampioen zijn geworden.' Sinds het voorjaar van 2006, toen Ajax werd uitgeschakeld door Internazionale, hadden de Amsterdam mers de Champions League louter op televisie gevolgd. Zo ook Vertonghen, die nota bene debuteerde in het eerste elftal tijdens de verloren voorrondewedstrijd tegen FC Kopenhagen. 'Maarten en Urby waren bij de start van dit seizoen de enigen die destijds nog met Ajax in de Champions League hadden gespeeld, ledereen heeft er de afgelopen jaren naar gehunkerd.' De hernieuwde kennismaking met het topniveau in Eu ropa werd een zware bevalling. Met Luis Suarez naast zich op de tribune zag Vertonghen hoe zijn ploeggenoten compleet werden weggeblazen door het sterrenensem ble van Real Madrid. 'In de wedstrijden tegen PAOK en Kiev had ik twee gele kaarten verzameld. Daardoor was ik helaas geschorst. Ik voelde me naast het veld net zo machteloos als de jongens die wel speelden.' Inmiddels heeft Ajax met vier punten uit drie duels alsnog een aardige score opgebouwd. En ook in de vaderlandse competitie doet de ploeg van trainer Martin Jol het be hoorlijk, met de thuisnederlaag tegen FC Utrecht en het puntenverlies van afgelopen zondag tegen Excelsior als ne gatieve uitzonderingen. Vertonghen, die op Woudestein vlak voor het verstrijken van de negentig minuten de 2-2 binnenkopte, denkt dat Ajax dit seizoen gaat profiteren van het geringe verloop in de selectie. 'Van de jongens die vorig seizoen veel speelden, is bijna niemand weggegaan. Daarbij hebben we een paar goede aanwinsten erbij. Dat is een groot verschil met de afgelopen jaren. Toen moesten we vrijwel steeds beginnen met de opbouw van een nieuw team. Maar nu kunnen we veel gemakkelijker voortborduren op de succesrëeks van voor de zomer.' NIEUWE STAP Zelf is hij in zijn vijfde seizoen bij Ajax I een van de gezichtsbepalende spelers in het elftal. Een sterkhouder, zeggen ze in Vlaanderen over een voetballer met de status van Vertonghen. Een steunpilaar, een smaakmaker, ergens daartussenin. Onlangs speelde de linkspoot zijn honderd ste Eredivisieduel voor Ajax, thuis tegen NAC. Tel daar nog een rits aan bekerpotjes en Europese wedstrijden bij op en er vormt zich zo langzamerhand een aardig cv. Vertonghen: 'Dit seizoen heb ik voor het eerst het gevoel dat ik klaar ben voor een nieuwe stap, mocht die zich aandienen. En dat komt puur door het aantal wedstrijden dat ik inmiddels achter mijn naam heb staan.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 16