'De afgelopen tijd heb ik weieens teruggedacht aan toen. "Daar heb je je ook uit gevochten, dus dat kan je nu weer, Mickey," zei ik dan tegen mezelf.' 16 ASFALTVELDJES w INTERVIEW zo zitten we nu eenmaal in elkaar Als iemand ons goed behandelt, krijgt hij altijd een hand.' Zijn vader, zelf ooit een heel behoorlijke rechtsbuiten, bracht de jonge Miralem de grondbeginselen van zijn sport bij. Ook toen junior al was opgenomen in de befaamde jeugdopleiding van Partizan Belgrado, bleven de twee da gelijks samen trainen, op de asfaltveldjes die bij zijn school lagen. De jeugd van nu kan zich daar inmiddels uitleven op een Johan Cruyff Court, aangelegd nadat Sulejmani in 2008 was uitgeroepen tot Talent van het Jaar van de Nederlandse Eredivisie. Dat was na zijn tweede seizoen bij sc Heerenveen, een jaar waarin de jongeling diepe indruk maakte met zijn onstuitbare demarrages en knappe doelpunten: veertien stuks in 34 competitieduels. Voor de argeloze voetbalvol ger schoot Sulejmani omhoog vanuit het ogenschijnlijke niets, terwijl hij toch al een jaar in Nederland was. Dat zat zo: in zijn eerste seizoen bij Heerenveen mocht de talentvolle aanvaller nog geen wedstrijden spelen, omdat Partizan een officieel bezwaar had ingediend tegen zijn transfer, waarna de UEFA de speler tijdelijk schorste, Sulej mani: 'Ik heb een seizoen lang alleen maar mogen trainen. Dat was natuurlijk niet leuk, maar achteraf gezien ben ik daar wel sterker door geworden, vooral ook mentaal. De afgelopen tijd bij Ajax heb ik weieens teruggedacht aan toen. "Daar heb je je ook uit gevochten, dus dat kan je nu weer, Mickey," zei ik dan tegen mezelf.' WISSELVALLIG EERSTE SEIZOEN De verwachtingen bij zijn entree in Amsterdam, in de zomer van 2008, waren nog zo hooggespannen geweest. Niet in de laatste plaats vanwege het forse bedrag dat Ajax voor hem had overgemaakt aan Heerenveen, ruim zestien miljoen euro. Onder Marco van Basten, de trai ner die zich hard had gemaakt voor Sulejmani's komst, speelde de Serviër een wisselvallig eerste seizoen, waarin hij in 27 wedstrijden nog wel acht keer raak schoot. Zijn fluctuerende prestaties pasten bij die van Ajax, dat een teleurstellend seizoen afsloot met een derde plaats in de Eredivisie (achter kampioen AZ en runner-up FC Twente) en het vertrek van Van Basten. Alhoewel zijn statistieken toch nog zeventien optredens in de Eredivisie vermelden, kwam Miralem Sulejmani vorig seizoen nauwelijks in het stuk voor. De jongeling wor stelde met zijn fitheid en kwam mede daardoor lang niet altijd in aanmerking voor een plekje in de opstelling van de nieuwe coach Martin Jol. Van die zeventien streepjes achter zijn naam staan er veertien voor invalbeurten. En na de winterstop zagen we hem nog maar drie keer in actie, steeds als invaller. Sulejmani houdt de zwartepiet bij zich, steekt de hand in eigen boezem. Hij erkent dat hard werken iets is dat hij heeft moeten leren. Het ligt ook een beetje besloten in de Servische volksaard. 'In ons land loopt ontzettend veel talent rond, allemaal spelers die komen bovendrijven door hun fantastische techniek. Ze hoeven er eigenlijk nooit voor te knokken, zeker ook omdat het niveau van de competitie vrij laag is. Maar het moderne, internatio nale topvoetbal vraagt veel meer, zowel psychologisch als fysiek. Je speelt eigenlijk twee wedstrijden: eentje als jouw ploeg in de aanval is en eentje als er verdedigd moet worden, Daar heb ik ook aan moeten wennen.' INTIMIDEREND Inmiddels is zijn situatie bij Ajax ten goede gekeerd, nadat Sulejmani in augustus nog hardop had gezinspeeld op een (tijdelijk) vertrek uit Amsterdam. West Ham United wilde hem huren, maar die deal ketste op het laatste moment af omdat men in Engeland weer wat strenger is gaan kijken naar de regel die zegt dat voetballers van buiten de Europese Unie alleen een werkvergunning krijgen als ze driekwart van de recente interlands hebben gespeeld

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 16