Miralem Sulejmani Sportief gezien heeft Miralem Sulejmani moeilijke tijden achter zich liggen, en hij legt graag de nadruk op die twee woorden: achter zich. Vorig seizoen worstelde hij nadrukkelijk met zijn fitheid en kwam hij mede daardoor nauwelijks aan de bak. Inmiddels lijkt zijn situatie bij Ajax ten goede gekeerd. 'Ik sta weer in de stadions, daar waar een voetballer het liefst wil zijn, spelend voor zijn publiek.' MOEILIJKE TIJDEN ZIJN VOORBIJ Tekst Maarten Dekker De 21 -jarige Serviër spreekt van 'de grootste ervaring in zijn carrière tot nu toe', als hij terugblikt op die voor bije periode aan de zijlijn. Hoe positief en optimistisch hij ook is ingesteld, dat opgeruimde karakter van Sulejmani werd nadrukkelijk op de proef gesteld.'Natuurlijk heb ik weieens in de put gezeten,' bekent hij.'Omdat voetbal niet alleen mijn werk is; het is ook mijn leven. Die twee dingen, die vormen een twee-eenheid. Als jonge speler moetje leren accepteren dat de dingen niet altijd gaan zoals je gehoopt had. Het gaat erom dat je niet in een hoekje gaat zitten huilen, maar uiteindelijk sterker terugkomt. Dat moet te allen tijde vanuit jezelf komen,' Als hij alleen was en piekerde over zijn toekomst, dwaal den zijn gedachten vaak af naar Batajnica, een voorstadje van Belgrado, waar Sulejmani opgroeide met de illusie dat voetbal altijd puur zou blijven, louter om van te genieten. 'Ik wist toen nog niet hoe de wereld en het voetbal in elkaar zitten.' Zijn land verkeerde in de nasleep van de burgeroorlog, een bloedige strijd die Joegoslavië defini tief uiteen deed vallen tot de versnipperde verzameling autonome landen die het nu is. Hij praat daar liever niet oven in elk geval niet met buitenstaanders/Omdat ik een voetballer ben en geen politicus. Laten we het alsjeblieft niet over politiek hebben.' Liefde en respect klinken door in zijn stem als hij het heeft over zijn ouders, die met grote regelmaat overkomen uit Servië om bij hun zoon in Amsterdam te zijn. 'Zij heb ben alles mogelijk gemaakt voor mijn zusje en voor mij. Mirella is twee jaar ouder dan ik en studeert nu aan de academie voor toerisme. Mijn ouders werkten vroeger zo'n beetje 24 uur per dag om alles te kunnen bekostigen. Ze waren allebei ambtenaar bij het openbaar vervoer maar daarnaast hadden ze nog baantjes in de avonduren, Alleen op die manier konden ze voetbalschoenen voor mij kopen. Dat was een ongekend luxeproduct, zeker in die economisch zware tijden.' Hij is blij om zijn land te zien opkrabbelen. 'Ik ben trots op Servië, zoals iedereen in mijn land dat is. Behalve trots zijn we ook eerlijk en recht door zee. Serviërs hebben vaak het hart op de tong, zeggen alles wat ze denken. Dat is niet altijd een handige eigenschap, zeker niet als er ook nog een beetje temperament bij komt kijken, maar

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 14