'Op straat ligt de basis van de voetballer die ik ben geworden. Dat kun je er nooit uithalen' het allemaal in je eentje afkunt. Je krijgt de bal en je gaat dingen proberen. Dat kan ook, omdat de afstanden lang niet zo groot zijn als op het veld.' Bij Excelsior kreeg hij te maken met tien anderen die ook in het spel betrokken wilden worden. 'Het begin was best lastig, omdat ik gewend was te denken als een straatvoetballer, intuïtief en egoïstisch. Afspelen kwam niet bij me op. Ik heb in die eerste maanden vaak genoeg moeten horen dat ik niet zo veel moest pingelen.' Hij leerde een teamspeler te zijn, iemand die ook oog voor zijn medespelers heeft. En hij paste zijn techniek aan aan de eisen van het veldvoetbal, deed bijvoorbeeld voor het eerst in zijn leven pass- en trapoefeningen. Maar in de kern is Mounir El Hamdaoui ook nu nog een jongen van de straat. 'Daar ligt de basis van de voetballer die ik ben geworden. Dat kun je er nooit uithalen. Maar om te komen waar ik nu ben, was mijn opleiding bij Excelsior ook heel belangrijk. Daar heb ik geleerd wat er allemaal bij komt kijken.' MARTIN JOL De Marokkaan was zeventien toen hij debuteerde in het eerste elftal. Andere talenten hadden op dat moment al de wijk genomen naar de grote broer aan de andere kant van het water, Feyenoord. 'Ik heb daar ook wel mee- getraind en wat oefenwedstrijdjes gespeeld, in de jeugd en later ook met de A-selectie, in de tijd dat Ruud Gullit de hoofdtrainer was. Maar uiteindelijk is het er gewoon niet van gekomen. Feyenoord vond het verstandiger dat ik bij Excelsior bleef en achteraf is dat alleen maar goed geweest - als je kijkt naar wat ik inmiddels bereikt heb.' Op zijn twintigste volgde alsnog de stap hogerop, een spectaculaire. Tottenham Hotspur, waar Martin Jol een paar maanden eerder van assistent van de Fransman Jac ques Santini was gepromoveerd tot hoofdtrainer, haalde El Hamdaoui naar Londen. 'Jol wilde me al hebben in zijn tijd bij RKC,' bevestigt de aanvaller de rol van de huidige Ajax-coach in zijn overgang naar Engeland. Slepende bles sures zaten een doorbraak bij de Spurs in de weg, al hielp ook de aanwezigheid van vier andere spitsen niet mee. ik ben geopereerd aan mijn linkerschouder en aan mijn liezen en heb ook nog een enkelblessure gehad. In het begin had ik ook wel last van heimwee. Alles bij elkaar was het behoorlijk frustrerend.' Niettemin kijkt hij met warme gevoelens terug op de anderhalf jaar die hij aan de overzijde van de Noordzee doorbracht en waarin hij nog een half seizoen werd ver huurd aan Derby County, een club uit de eerste divisie. 'Het was een mooie ervaring, die heel belangrijk voor mij is geweest. In Engeland ben ik volwassen geworden. Ik stond er daar helemaal alleen voor en moest voor mezelf leren zorgen. Ik heb er alles gedaan: koken, afstoffen, stofzuigen, afwassen. Het past niet bij de manier waarop ik ben opgevoed om een schoonmaakster in dienst te nemen om de rommel achter mijn kont op te ruimen.' BELONING De drang om wekelijks op het hoogste niveau te voetbal len, bracht El Hamdaoui terug naar Nederland. Van de clubs die hem benaderden, was Willem II het slagvaardigst. Zijn start in Tilburg was prima, met drie goals in vier competitieduels. In Emmeloord ging het mis voor de spits. Tijdens de bekerwedstrijd tegen Flevo Boys scheurde El Hamdaoui de voorste kruisband in zijn linkerknie. 'Dat was een klap, natuurlijk. Maar ik ben iemand die gelooft dat alles met een reden gebeurt, Daarom kon ik het snel een plaatsje geven en heb ik me volledig op de revalidatie gericht.' Bij de start van het volgende seizoen was de Rotterdam mer 'medisch fit' en maakte hij in de eerste twee com petitierondes dusdanig veel indruk dat grotere clubs zich voor hem meldden. 'Ajax wilde me toen ook al hebben, net als PSV. Maar zij zagen mij vooral als een versterking in de breedte. Bij AZ was meer perspectief voor mij en

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 12