Mounir El Hamdaoui Het spelen in teamverband, op een groene grasmat, dat is in feite een aangeleerd kunstje voor Mounir El Hamdaoui. Want in de kern is hij ook nu nog een jongen van de straat. 'Daar ligt de basis van de voetballer die ik ben geworden. Dat kun je er nooit uithalen.' PRODUCT VAN DE STRAAT Tekst Maarten Dekker Mounir El Hamdaoui groeide op in een groot Rotterdams gezin, met twee ou dere broers, twee jongere broers en twee zusjes om zich heen. Nog altijd woont de Ajacied in zijn geboortestad, in dezelfde buurt waar hij opgroeide: Kralingen.'Het is een heel gezellige wijk, met veel verschillende nationaliteiten, 's Zomers speelt het leven zich er voornamelijk op straat af. Ik kan me eigenlijk geen fijnere omgeving voorstellen om als kind in op te groeien.' Met vriendjes uit de buurt was hij dagelijks op de pleintjes van Kralingen te vinden. Robin van Persie en Said Bouta- har waren er ook altijd bij. 'Als ze zo jong bent, ben je nog onbezorgd, heb je weinig dingen aan je hoofd,' blikt El Hamdaoui terug op die tijd. 'We hadden geen vaste plek waar we voetbalden. De speeltuin aan de Oude Dijk was ons verzamelpunt. Daarvandaan zochten we naar uitdagingen, steeds naar andere jongens en andere buurten om tegen te spelen.' Tijdens vakanties komt hij er nog weieens kijken, bij het asfaltveldje waar hij zijn eerste schreden als voetballer zette.'Er loopt altijd heel veel talent rond. Het is alleen de vraag of ze het ook op het veld kunnen redden. Er komen zo veel dingen bij kijken. Mentaliteit, druk, doorzet tingsvermogen, discipline, Dat zijn dingen die bepalen of je uiteindelijk echt kunt doorbreken.' Hij spreekt uit ervaring, legde zelf dat moeilijke traject af. 'Als kleine jongen denk je: voetballen is voetballen, dat blijft altijd hetzelfde.Totdat je je bij een club aansluit en je hogerop komt. Dan ontstaan er ineens verplichtingen, er komen plotseling heel veel andere dingen bij kijken.Je krijgt met trainers te maken, waarvan de een je een aantal dingen wil afleren en de volgende het weer anders wil zien. In dat systeem is het een kunst om jezelf te blijven als voetballer Natuurlijk moetje dingen leren van trainers en dingen oppakken waar je iets aan denkt te hebben. Maar je bent toch niet meer zo vrij in je hoofd als wanneer je lekker onbezorgd op straat voetbalt.' EXCELSIOR Zelf sloot hij zich op zijn elfde aan bij Excelsior, de profclub die Kralingen nadrukkelijk als zijn achterland heeft. Het was niet eens zozeer zijn eigen wens om de pleintjes te verruilen voor grasvelden. El Hamdaoui volgde slechts zijn vrienden van de straat. 'Zij gingen allemaal bij een club, de meesten bij Excelsior, ik ging daar vaak kijken en vond het leuk. Soms deed ik een keertje mee op de training en aan het einde van het seizoen mocht ik mee naar een toernooi. Via de open dag ben ik uiteindelijk ook aangenomen, Al wisten ze tegen die tijd natuurlijk al wat ze aan me hadden.' De eerste maanden op Woudestein waren voor de jonge El Hamdaoui een grote gewenningsperiode. De straatvoetballer pur sang moest zich aanpassen aan de mores van het veldvoetbal. 'Het bleken eigenlijk twee verschillende takken van sport te zijn. Op een pleintje ben je eigenlijk vooral individualistisch bezig. Ook al heb je drie of vier medespelers, er wordt verwacht dat je

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 10