'Ik was een jaar of negentien en moest eerlijk tegen mezelf zijn. Ik kon het niveau bij Ajax toen gewoon niet aan' INTERVIEW Tijdens zijn vorming tot voetbalprof kreeg de jonge André Ooijer onderricht van mannen als Ton Pronk, Gerard van der Lem, Spitz Kohn en Dirk de Groot 'Iconen binnen Ajax en trainers die ontzettend veel hebben meegemaakt. Zij zien van een speler in welke richting hij zich het beste kan ontwikkelen. Tot een jaar of tien lopen de beste voetballers allemaal voorin, dat is logisch. Daarna gaat je lichaam zich pas echt vormen en wordt duidelijk waar je goed in bent. Ik heb jarenlang door het team heen gezworven: linksback, rechtsback, centraal achterin, op het middenveld, je kunt het zo gek niet verzinnen. Voor deel was dat ik altijd speelde, nadeel was dat ik niet kon uitblinken in een specifieke positie. Dat is uiteindelijk pas later gekomen, als centrale verdediger.' Zoals iedere jongen hunkerde hij in gedachten naar zijn debuut in het eerste elftal. 'In de jeugd bij Ajax doorloop je een traject en dat leidt logischerwijs naar de ArenA. Allerlei zaken zijn zo goed geregeld en zonder dat je er erg in hebt zit je er zo diep in, dat alles normaal en van zelfsprekend lijkt. Ook dat je Ajax I gaat halen. Pas als je zienlijke risico tweede keuze te blijven achter Reiziger, of een eigen route uitstippelen? De Amsterdammer opteerde voor het laatste, iets waar hij met de kennis van nu geen seconde spijt van heeft. Via FC Volendam (een jaartje als huurling) en RodaJC (tweeënhalf seizoen) belandde de verdediger bij PSV, waarmee hij grote suc cessen beleefde. 'Ik was een jaar of negentien en moest eerlijk tegen mezelf zijn. Ik kon het niveau bij Ajax toen gewoon niet aan.' Niet iedereen zou dat kunnen: op die leeftijd zulke radicale conclusies trekken. Maar volgens Ooijer past het ook bij de voetballer die hij was en is geworden. 'Ik ben iemand die verantwoordelijkheid nooit uit de weg gaat. Iemand die leiding geeft en anderen stuurt in het veld. Ik heb het nooit van mijn techniek of snelheid moeten hebben.' Zijn carrière voelt compleet, al stelt de voetballer in hem nadrukkelijk dat het verhaal nog niet ten einde loopt. 'Wie weet volgt er na dit seizoen nog wel meer. Maar als ik nu terugkijk, denk ik dat ik het maximale uit mijn andere kinderen hoorde praten over wat zij meemaakten, merkte je hoezeer jijzelf in de watten werd gelegd.' Toen het moment daar was om daadwerkelijk de stap naar de selectie te maken, bleek hij 'gewoon nog niet goed genoeg' om de vacature van Sonny Silooy in te vullen. Die baan werd vergeven aan Michael Reiziger. Dat was destijds misschien moeilijk te accepteren, nu kan Ooijer er met een kwinkslag over praten. 'Een enkeling debuteert op zijn zestiende, zoals Clarence Seedorf. En er zijn ook jongens die daar tot hun 36ste op moeten wachten. En daar ben ik er dus een van.' MOEILIJKE KEUZE Zo voelde Ooijer zich op jonge leeftijd genoodzaakt een moeilijke keuze te maken. Bij Ajax blijven, met het aan- mogelijkheden heb gehaald.' Hij tekent er meteen bij aan dat het traject allicht anders was geweest, als zijn ouders niet kort na elkaar waren overleden, in 1999 en 2002. 'Hun dood staat centraal in mijn leven. Eerst overleed mijn moeder, plotseling. Mijn vader werd ziek, hij leed aan longemfyseem en had verzorging nodig. Daar stem je ook je keuzes op af, bijvoorbeeld of je wel of niet openstaat voor een buitenlands avontuur. Hij was toen de reden dat ik in Nederland bleef.' MAXIMAAL HAALBARE André Ooijer maakte veel mee, zoals vijf landstitels met PSV, een driejarig verblijf bij het Engelse Blackburn Rovers, blessureleed (een aantal beenbreuken, plus een zware kniekwetsuur) en een rijke loopbaan in het nationale elftal.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 16