André Ooijer André Ooijer maakte veel mee, zoals vijf landstitels met PSV, een driejarig verblijf in de Premier League, blessureleed in allerlei soorten en maten en een rijke loopbaan bij Oranje. Nu is hij terug bij Ajax, de club die hem opleidde. 'Een enkeling debuteert op zijn zestiende, zoals Clarence Seedorf. En er zijn ook jongens die daar tot hun 36ste op moeten wachten.' NIET GEKOMEN OM AF TE BOUWEN Amsterdammer zal hij altijd blijven, maar als André Ooijer zijn auto door de buurt stuurt waar hij opgroeide, herkent hij sommige delen nauwelijks terug. 'Ik heb de eerste negentien jaar van mijn leven in hetzelfde huis gewoond, boven de banketbakkerij van mijn ouders in de Spaarndammerbuurt, Sindsdien is er natuurlijk heel veel veranderd. Mijn zus woont er nog wel in de buurt, maar de plekken zijn niet meer dezelfde als toen. En andersom ben ik zelf natuurlijk ook zeventien jaar weggeweest. Daardoor is de echte binding verdwenen.' Vroeger was hij na schooltijd bijna altijd buiten te vinden, met vriendjes uit de straat. Ze gooiden bij thuiskomst hun schooltas in de hoek en zochten een geschikte plek om te voetballen. Speciaal aangelegde trapveldjes bestonden toen nog niet.'We voetbalden op pleintjes, met bankjes als doelen. Er stond dan wel een speeltoestel tussen, maar daar moest je dan maar gewoon omheen voetballen. Dat was de tijd waarin ik opgroeide.' Als leerling van de Elisabeth Paulusschool deed hij in zijn laatste jaar mee aan het jaarlijkse straatvoetbaltoernooi. Het team haalde de finaledag op de Dam. 'De beelden en de stoepranden waren er natuurlijk gewoon nog, maar verder was het plein helemaal vrij gemaakt voor ons. Ik kan me dat allemaal nog heel goed voor de geest halen,' Het werd dan ook een memorabele dag voor Ooijer Johan Cruijflj op dat moment hoofdtrainer van Ajax, en diens onafscheidelijke rechterhandTonny Bruins Slot wa ren hoogstpersoonlijk aanwezig op de Dam en raakten onder de indruk. Een testwedstrijd volgde. 'Ik begon als rechtsbuiten en speelde ook nog even achter de spitsen, op nummer tien. In de rust kwamen er wat mensen de kleedkamer binnen, zoals dat gaat. Daar was ook Cruijff bij. Hij zei tegen mij: jij gaat nu rechtsback spelen. Dat deed ik dus in de tweede helft, ook al had ik zelf geen flauw idee wat ik daar te zoeken had. Ik had daar ook nog nooit gestaan. Maar op die positie mocht ik uiteindelijk wel blijven bij het grote Ajax.' KWINKSLAG De jeugdopleiding was in zijn tijd nog in de Meer. Ooijer 'Ik ben een jongen van de Middenweg, simpel. Trammetje 9 en we waren er. Op de Toekomst was ik tot voor kort nog nooit geweest. En in de ArenA kwam ik altijd als tegenstander of met het Nederlands elftal.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 14