mmmmmms XSa VERVLOGEN TIJDEN Als een dolle stier stond Hans Kraay jr. zijn handen rauw te beuken op de golfplaten van de spelerstunnel. mmm Sommigen oudere Graafschapsupporters denken nog wel eens terug aan de datum 15 april 1974, de dag dat Ajax op bezoek kwam op De Vijverberg en met 1-0 verloor. Het was een legendarische overwinning van de Superboeren, want het was voor de eerste keer in de geschiedenis van de blauw-witten dat het grote Ajax werd verslagen. Held van De Vijverberg die dag was niemand minder dan doelpuntenmaker Oekie Hoekema, die dat sei- zoen elf keer doel wist te treffen. De 1-0 zege op Ajax was overigens niet de enige overwinning op de Amsterdammers in de 56-jarige geschiedenis van de Superboeren. Twee jaar later, op 15 februari 1976, gingen de hoofdstedelingen ook kopje onder op De Vijverberg. Het werd toen 2-1. Cees Storm en Dick Schoenaker scoorden toen voor de thuis club, de legendarische Willy Brokamp deed iets terug voor Ajax. Oud-Graafschapvoorzitter Sietze Veen speelde nog mee tijdens die eerste memorabele wed strijd in 1974, evenals de plaatselijke helden Guus Hiddink, Harry van Oosterhout, Henk Overgoor, Coen Poulus, Chris de Vries en dus ook topscorer Oekie Hoekema. Bij de Amster dammers stonden ook een paar zeer bekende namen in het veld. Zo speelden Ruud Krol, Wim Suurbier, Arie Haan, Johan Neeskens, Piet Keizer, Gerrie en Arnold Mühren en Jan Mulder die middag ook mee. Toen in het seizoen 1991-1992 op een mooie zondagmiddag de spelers van de thuisclub en Ajax hun opwachting maakten in de spelers tunnel van De Vijverberg zagen de gezichten van de Amsterdammers lijkbleek. Als een dolle stier stond Hans Kraay jr. zijn handen rauw te beuken op de golfplaten van de spelerstunnel en bezigde daarbij de meest harde teksten. Ajacied Dennis Bergkamp dook met zijn kin in zijn kraag en keek alleen nog maar naar de grond. Hij was op het territorium van de Superboeren gekomen en 'die waren bijkans helemaal gek' dacht hij. En jawel; vanaf de eerste minuut vlogen de scheenbescher mers van de Amsterdamse spelers over De Vijverberg en na precies 9 minuten en 50 se conden voetballen pakte Kraay jr. zijn 'weke lijkse' gele kaart. Precies voor de Groenendaaltribune maakte hij een keiharde overtreding op wie anders dan Dennis Bergkamp. Toen de kruitdampen waren opgetrokken, hief de verdediger van De Graafschap zijn vuist in de lucht en zwaaide naar Bennie Jolink die daar op de tribune zat. Want Kraay jr. had in de week voorafgaande aan de wedstrijd aan de zanger van Normaal gevraagd waar hij op de tribune zou zitten? Dan zou hij binnen tien minuten een over treding maken op Dennis Bergkamp precies voor de plek waar Bennie Jolink zou zitten. Zo gezegd, zo gedaan. Een verbaasde Jolink keek eens om zich heen en dacht er het zijne van; die Kraay jr. bracht wel leven in de brouwerij! De oudere voetballiefhebbers dromen inmid dels nog verder weg en gaan met hun ge dachten weer terug naar 15 april 1974. Toen won De Graafschap voor het eerst in de his torie van Ajax. Menig oudere supporter van de Achterhoekse eredivisionist weet die wed strijd nog als de dag van gisteren te herinneren en voelt de ogen weer vochtig worden bij die mooie herinneringen aan vervlogen tijden. Zullen de gouden tijden vandaag weer herle ven op De Vijverberg of zal Superboer Siem het Graafschapvuur vanmiddag persoonlijk doven?

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 19