Christian Eriksen Zijn carrière ontvouwt zich als een achtbaan: vol sensationale versnellingen en zonder dat het karretje ook maar een moment tot rust komt. Het WK ligt in de bocht achter hem en Christian Eriksen weet niet waar de volgende looping hem gaat brengen. Het zou zomaar de Champions League kunnen zijn. 'Het belangrijkste voor mij is dat ik veel ga spelen. Een voetballer van mijn leeftijd heeft dat nodig om zich volledig te ontwikkelen.' CARRIÈRE ALS EEN ACHTBAAN Tekst Maarten Dekker Als hij zijn leven van de afgelopen maanden probeert te schetsen, neemt Christian Eriksen heel vaak het woordje 'speciaal' in de mond.'lk ben een jongen van acht- tienenhalf en heb gewoon meegedaan aan een WK. Dat is toch ongelofelijk? Een jaar daarvoor was ik als speler van Ajax AI vakantie aan het vieren. En nu stond ik gewoon in Johannesburg tegenover het Nederlands elftal, voor tachtigduizend toeschouwers. Ik had niet kunnen denken en niet durven hopen dat het zo snel met mij zou gaan. Bij mij persoonlijk overheerst vooral dat gevoel. Blijdschap over het feit dat ik op een WK actief ben geweest. En er is toch ook nog steeds een beetje verbazing en ongeloof, op de momenten dat ik erbij stilsta. Het is heel speciaal.' Maar dan nog, ruimte voor kritische zelfreflectie is er altijd bij Eriksen, zelfs als het gaat om zijn optredens op het hoogste mondiale podium. In Zuid-Afrika deed hij twintig minuten mee in de openingswedstrijd tegen Oranje en later nog eens dertig minuten tegen Japan, beide keren als invaller voorThomas Kahlenberg.'lk ben niet ontevreden over mijn eigen spel. Het was zeker niet slecht, maar ook niet bijzonder goed. Natuurlijk wil je persoonlijk altijd het beste van jezelf laten zien. Maar uiteindelijk is dat zeker bij zo'n toernooi als het WK ondergeschikt aan de teamprestatie. Het was een grote teleurstelling dat we werden uitgeschakeld in de groepsfase.' Aan het thuisfront was dat niet anders, merkte Eriksen toen hij met de Deens ploeg terugkeerde in de hoofdstad Kopenhagen.'De ontvangst daar was niet heel goed,' luidt zijn eufemistische omschrijving van de receptie op de nationale luchthaven Kastrup.'De mensen in Denemarken hadden er duidelijk meer van verwacht. We waren eerste geworden in onze kwalificatiegroep, nog voor Portugal. Het algemeen heersende idee was dat we tijdens het WK in ieder geval de groepsfase moesten kunnen overleven. Daarna zouden we wel weer verder zien.' Geheel in lijn met zijn stormachtige ontwikkeling bij Ajax had Christian Dannemann Eriksen pas één interland in de benen toen bondscoach Morten Olsen besloot de veelbelovende jongeling mee te nemen naar Zuid-Afrika. Inmiddels heeft de middenvelder; inclusief zijn twee WK-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 12