chaos waarin het altijd de anderen zijn die de klap pen oplopen. hoogte van zijn salaris werd besteed toen hij kwam droog te staan. We hebben er lang over gedaan om te beseffen dat de smeekbede: laten we onze club niet ruïneren tot de verkeerde groep mensen is gericht. Een echte aan hanger geniet, sombert of treurt van en naar aanlei ding van de verrichtingen van zijn club. Intussen wordt aan elke, al dan niet uitgelokte, rel het label Feyenoord hooligans gehangen. In dit infor matietijdperk waarin mensen heel makkelijk zijn te mobiliseren blijken de media vaak als eerste op de hoogte van de incidenten die eraan komen. Omdat er altijd wel meelopers in een Feyenoord shirt op afkomen (een onvermijdelijk gevolg van ver door gevoerde merchandising), is er dan maar heel weinig voor nodig om pers en autoriteiten te laten conclude ren dat aanhangers van Feyenoord de boel weer eens ergens verziekt hebben. Feyenoord en zijn echte trouwe aanhang liepen op die manier een reputatie op als de bonte hond. De over heid anticipeert met buitensporige maatregelen, die uiteindelijk niet de delinquenten maar onschuldige mensen treffen. Waarna de verantwoordelijke intri ganten vervolgens nog harder in lachen uitbarsten. Typisch Nederlands, oordeelde Roy, maar hij ging eraan voorbij dat de mensen die een jaarinkomen van 2,1 miljoen niet normaal vinden, zelf stakingsacties moeten voeren om er 2 cent per uur bij te krijgen. Die mensen worden er narrig en obstinaat van dat landelijke, provinciale en lokale overheden, de water schappen, Shell en noem allemaal maar op zonder vorm van discussie de inkomsten aftappen, waarvoor ze voor dag en dauw hun bed uit moeten. Voetballers met megasalarissen die niet voldoen aan de verwachtingen worden door de samenleving aan gegrepen als een middel om frustratie af te reageren. Meer zit er niet achter! Gelukkig dat er voetbal is. Voetbal leidt af, voetbal maakt onbelangrijke dingen belangrijk en andersom. Het is vandaag 6 mei 2010. Veertig jaar geleden, plaats van handeling San Siro in Milaan: Coen Moulijn er in de finale tegen Celtic toch bij, na dat Rinus Israel de dag tevoren tijdens de training zijn teen er bijna af schoot. Na een halfuur met 1-0 achter door een doelpunt van Gemmell. De landelijke overheid treuzelt met de invoering van een voetbalwet, die het probleem mogelijk kan oplos sen. Lokaal reageert de burgemeester bangelijk op al les dat eventueel tot calamiteiten kan leiden. Ook andere segmenten van de samenleving gaan er onder gebukt. In het AD kwam de dansscène tot de verzuchting: ,,Het organiseren van feesten wordt ons onmogelijk gemaakt. Aboutaleb benadert hardcore- feesten alsof de Derde Wereldoorlog op uitbreken staat." Een democratisch bestel is mooi, ik ben alleen bang dat de overheid geen kans ziet de uitwassen ervan binnen de perken te houden. Iets anders is, dat Roy Makaay zei zich erover ver baasd te hebben dat er zoveel aandacht aan de De gelijkmaker, even later, van Israel. In de tweede helft, na een perfect toegepaste voordeelregel van de Italiaan Lo Bello, de 2-1 van Kindvall. Feyenoord was veertig jaar geleden als eerste Neder landse club winnaar van de beker met de grote oren. Een moment om bij stil te staan. Ook al omdat het waarschijnlijk nooit meer zal gebeuren. De Volkskrant publiceerde een mooi verhaal over een wat ouder stel, dat in mei 1970 met de trein naar Milaan afreisde. Op de terugweg verwekte de man van pure vreugde een zoon die nu een fervent Fey- enoordsupporter is. Fantastisch hè! Voetbal is toch veel te mooi om het kapot te laten maken... 57 I STADION SPORT NIEUWS

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 57