mm Boegbeeld Intimideren Winnaar Oranje Want zo was hij natuurlijk wel, |ohannes Hildebrand de Wolf. Drie keer slaagde hij er op die manier in de appel naar Zuid te halen. Terwijl hij als geboren Schiedammer toch meer een Westerling is en een groot deel van zijn opleiding genoot bij Sparta. Behalve de bekers die hij behaalde werd De Wolf met Feyenoord ook nog een keer kampioen van Nederland. En denk nou niet, dat Feyenoord het in zijn tijd een stuk gemakkelijker had dan nu, want dat is niet zo. Ook toen lagen de muizen dood voor de kast. Fey enoord had alleen een ervarener elftal dan nu. En met mannen als Eraser, Van Gobbel, Scholten, Heus en De Wolf veel meer karakter in huis. Feyenoord beschikte over een stel onverschrokken gasten, die zich door de duivel en zijn ouwe moer geen angst lieten aanjagen. Het toonbeeld van al die onverzettelijkheid was John de Wolf. Een boegbeeld, waarvan de tegenstander zo bang was, dat een ook toen al niet de sterren van de he mel spelend Feyenoord zeker in de Kuip al met 1-0 voorstond voordat de scheidsechter liet aftrappen. Met al die betaalzenders beschikt de tv tegenwoor dig over meer faciliteiten dan de NOS destijds. De discussie over de zegeningen van tv-camera's in de kleedkamer lijkt thans enigszins verstomd, maar be taaltelevisie onthult absoluut veel meer dan vroe ger het geval was. De in de spelerstunnel aanwezige mobiele camera laat een sfeer zien van pais en vree, waarin oude collega's elkaar nu als tegenstander glimlachend staan de hand te schudden. In de tijd van De Wolf bevond de lopende came raman zich nog buiten de spelerstunnel. De wijze waarop mannen als hij voor de wedstrijd de tegen stander al intimideerden bleef daardoor voor de kijker onzichtbaar. 47 I STADION SPORT NIEUWS René van Eek, een voor FC Luzern uitkomende ver dediger die langer haar had dan De Wolf, vertelde een keer vol ontzag in VI hoe onze föhn zich voor de wedstrijd stond breed te maken en er niet voor terugdeinsde in de spelerstunnel vast een paar fik kies uit te delen. De Wolf was een winnaar, die zich zelf heel veel op offeringen had moesten getroosten om zo ver te ko men. Het was hem niet komen aanwaaien, hij had er zelf keihard voor moeten bikkelen. Zijn winnaarmentaliteit manifes teerde zich in alles. Hij was mee dogenloos op het veld, er buiten evenzeer. „Intimidatie hoort bij top voetbal", luidde zijn motto. Dick Advocaat kwam onder de indruk van De Wolfs kopkracht en zijn niets ontziende tackle. Na dat hij in de tachti gerjaren al een keer rook aan Oranje bracht hij het onder de kleine generaal tot nog vijf wedstrijden in het Neder lands elftal. Aan spelen zou De Wolf niet toekomen tijdens het WK van 1994- Een ernstige kuitbeenblessure dwong hem tot een vroegtijdige terugkeer naar Nederland. Ach-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 47