isip% meegse spelers in het veld stonden. NEC was nota bene met een man minder op voorsprong gekomen. Leg daar de tegenstanders van Feyenoord eens naast. Dat het met zijn loting tot de finale heeft ge bracht, is al een unieke prestatie. Maar je koopt er bitter weinig voor. 4. Is het wel eens eerder gebeurd dat de finale in twee wedstrijden met de Europese telling werd be slist? Nooit. Nou ja, op twee keer na. Eerst even zeggen dat het deze keer natuurlijk niet had mogen gebeu ren. Te idioot voor woorden, om op het laatste mo ment de regels van het toernooi aan te passen. Ze hebben het karakter van de finale helemaal veran derd. Het leuke van het bekervoetbal is juist dat het wedstrijden zijn van erop of eronder en dat niemand een tweede kans krijgt. In 1982 en 1983 gebeurde het wel, niet omdat er voor supportersrellen werd gevreesd of zoiets, maar gewoon omdat de KNVB dat een leuk idee vond. AZ had er baat bij, want dat verloor eerst tegen en in Utrecht met 1-0 en haalde daarna in de Alkmaarder- hout met 5-1 uit. NAC had er niks aan, verloor eerst in Amsterdam met 3-1 van Ajax en in Breda met de zelfde uitslag. 5. Dat was dus een uit- en een thuiswedstrijd. Maar de finale hoort toch in De Kuip te zijn? Dat vinden de meeste mensen in Nederland tegen woordig. Er zijn nu door de trammelant ook idioten die denken de finale niet meer in De Kuip gespeeld kan worden. Net alsof een wedstrijd Feyenoord-Ajax in De Euroborg (je moet er toch niet aan denken!) niet hetzelfde probleem zou hebben opgeleverd. De traditie om de finale in een feestelijke Kuip te spelen was pure winst voor het bekertoernooi, je praat dan over een traditie van 21 jaar. Vroeger liet de KNVB het aan de clubs over, werd er onderhandeld over de voorwaarden en kreeg een kleine club als RBC, toen middenmoter in de eerste divisie, wat extra centen binnen door zich in De Meer in de finale door Ajax te laten afslachten (1986). Niet dat die afspraken altijd het voorspelde gevolg hadden. Grappig was de finale van 1963, tussen ADO en Willem II, dat op het punt stond uit de eredivisie te degraderen. Kom bij ons, had het Haagse bestuur voorgesteld, uitver kocht Zuiderpark gegarandeerd en een overwinning van ADO gegarandeerd. Dat laatste zeiden ze niet maar dachten ze wel. Dat "uitverkocht" klopte, maar Willem II won met 3-0. Willem II had trouwens in de halve finale Alkmaar verslagen, dat toen nog helemaal niet leek op AZ - want het speelde in de tweede divisie. En ADO had NEC geklopt, ook al een club uit de tweede divisie. Het geeft aan hoe weinig de topclubs uit die tijd zich aan de beker gelegen lie ten liggen. Het is al bijna een halve eeuw geleden, maar in diezelfde tijd was de Cup Final het grootste voetbalevenement in Europa. En die speelde zich al tijd op Wembley af. 6. Maar ging het op die twee keer na altijd om één finalewedstrijd? Nee hoor. Vroeger vonden ze het helemaal niks om een belangrijke wedstrijd door het nemen van straf schoppen te laten beslissen. Daar zit trouwens wat in, want meer dan een gekke loterij is het natuurlijk niet. Dat Donk die penalty miste, zal hem zijn leven lang worden nagedragen. In de goede oude tijd zou dat hem niet overkomen zijn en was er een replay geweest, het systeem dat de Engelsen hebben aan gehouden. Toen de bekerfinale Feyenoord-PSV van 1969 na verlengen in 1-1 eindigde, werd hij na drie dagen overgespeeld, weer in De Kuip. Feyenoord won met 2-0. Dat speelde zich op 14 juni af. Twee jaar later moest Sparta-Ajax na een 2-2 in De Kuip over. Ajax won in het Olympisch Stadion met 2-1. 31 |aar geleden viel de beslissing voor het laatst in een replay: Ajax en FC Twente speelden twee keer in De Kuip (1-1 en 3-0). 29 I STADION SPORT NIEUWS

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 31