in acht vragen en acht antwoorden Feiten uit de bekergeschiedenis In andere landen bestaat Cupgeschiedenis echt. Er is geen voetballiefhebber in Engeland, die niet weet wat Stanley Matthews in de Cupfinal bij elkaar getoverd heeft - en dat gaat dan om 57 jaar geleden. Bij de Europa Cup c.q. Champions League weet iedere Nederlander wat in 1970 in Milaan gebeurde maar gelden Europees gezien ook bijvoorbeeld de 5-3 van Benfica tegen Real Madrid, de ongelooflijke comeback van Liverpool tegen AC Milan en het Heyset-drama als eeuwig voortlevende hoogte- en dieptepunten. De Nederlandse beker heeft amper een geschiedenis. Onderstaand wat bij elkaar gesprokkelde feiten, ter gelegenheid van een bekerfinale die om wel eens om een verkeerde reden bekend zou kunnen blijven. 1. Is het wel eens eerder gebeurd, dat een ploeg de beker wint door achter elkaar de vier hoogst geklasseerde tegenstanders van de eredivisie te verslaan? Simpel antwoord. Nee, nog nooit gebeurd. Er heeft nog nooit een ploeg zo'n zware loting gehad, zelfs niet eens iets dat erop leek. Meestal krijgt een ploeg één, hooguit twee zware tegenstanders voor de finale. Neem nou PSV in 2005, toen ze in De Kuip kwamen zonder hun trainer die belangrijker zaken te doen had, en met een paar invallers. We hebben er een trauma aan overgehouden. Feyenoord stond 85 minuten lang met 1-0 voor, want die jongens uit Eindhoven kwamen wat dromerig uit de startblok ken en lieten na 3 minuten Kalou een vrije trap van Goor inkoppen. Daarna werden ze alsmaar sterker, maar Beasley frommelde pas vlak voor tijd de bal erin, terwijl wij in gedachten al bij een finale tegen Ajax waren - dat Willem II een dag later van Ajax zou winnen leek ons onmogelijk (maar gebeurde wel). Na verlengen werd het penaltyschieten en dat liep slecht af. Het was de enige wedstrijd waarin PSV zich echt heeft moeten inspannen. Ze hadden eerst thuis met 4-0 van Volendam gewonnen, daar- 27 I STADION SPORT NIEUWS

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 29