Makaay zegt niettemin nooit een dag spijt te hebben gehad dat hij na Bayern München voor Feyenoord koos. Andersom overheerste eveneens het respect. Anders is het niet te verklaren dat de spits met ingang van vol gend seizoen zijn ervaring in dienst van de jeugdoplei ding stelt op Varkenoord. De drie jaar dat de Gelderlander uitkwam leverden niet de zegeningen op die Feyenoord en hijzelf in 2007 voor ogen stonden. De twee jaren waarin Van Marwijk, Ver beek en zijn tijdelijke opvolger Vlemmings het voor het zeggen hadden kwam Makaay nog aan respectievelijk 13 en 16 competitiedoelpunten. Zijn laatste jaar, onder Mario Been, bracht hij regelmatig door op de reserve bank. Het voetbal van Been bevat vooral veel beweging voor de bal. In een veredeld A-elfal bleek dat niet of nauwe lijks te belopen voor de dertiger Makaay. In De Volks krant zei de trainer dat hij het erg moeilijk had gehad een groot voetballer en een fijn mens als Makaay te passeren. Dat respect was wederzijds. Naar aanleiding van zijn besluit om te stoppen zei Makaay gedurende de pers conferentie: „Ook al is er anders gesuggereerd, de ver standhouding was prima. De trainer maakte een keuze, waarmee ik het niet altijd eens was, maar we hadden altijd respect voor elkaar." Het Legioen nam het hem in dank af, dat hij nooit een onvertogen woord heeft laten horen. Het klikte vanaf het begin, het applaus dat vanaf de tribune opklater- de op de momenten dat hij zich in de rust weer eens warmliep om in te vallen was altijd veelzeggend. Roy Makaay gaat de geschiedenis in als iemand die ze er altijd en overal heeft ingeschopt. Hij was 19 toen Louis van Gaal hem benaderde namens Ajax. Hij zag er op advies van toenmalig Vitesse-trainer Beenhakker vanaf. „Blijf nog een jaar hier", hield Don Leo hem voor. „Hier krijg je speelminuten, dat is beter voor je ontwikkeling. "Nadat de spits er inderdaad 19 maakte, kwam Ajax weer. Maar toen wilde Vitesse het onderste uit de kan en haakten de Amsterdammers af. Goed bekeken van Vitesse. Het Spaanse Tenerife be taalde 24 miljoen gulden voor het duo Ferdi Vierklau/ Roy Makaay. Voordat Deportivo La Corüna hem voor 16 miljoen euro aantrok scoorde de spits in twee jaar tijd 21 doelpunten voor de degradatiekandidaat. Hij werd in 2000 met La Corüna Spaans kampioen. Zijn vierde en laatste jaar bij La Corüna leverde hem 29 doelpunten en De Gouden Schoen op. Ook bij Bayern München stopte de teller bij 78 voordat hij naar Fey enoord kwam. In 2004 maakte Makaay in de Champions League drie doelpunten tegen Ajax en had hij een assist; uitslag 4-0. Drie keer stond Roy Makaay in een bekerfinale, hij won ze alle. Het is zijn grote wens vanavond zijn ongeslagen record te handhaven, al beseft hij dat het geen gemak kelijke opgave zal zijn. Afgelopen zondag nam hij na 664 officiële wedstrijden en 318 doelpunten afscheid van zijn voetbalpodium. Hij maakte ertegen Heerenveen als gelegenheidsaanvoer der drie. In de kletsnatte Kuip viel hem een grootst afscheid ten deel. Wars van opsmuk weigerde hij na de publiekswis- sel op de schouders van het veld te worden gedragen. Na een toespraak van Eric Gudde stonden hem de tranen in de ogen. Het duurde ook niet lang voordat hij Hofland en Babovic, die hem droegen, verzocht hem weer op de grond te zetten. Geflankeerd door zijn kinderen Milou en Dani legde hij vervolgens te voet en in de stromende regen een ere- ronde af. Roy, bedankt! 25 I STADION SPORT NIEUWS

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 27