'Ik richt me nu totaal op mijn ontwikkeling als linksback. Dat leerproces is nog steeds bezig. Het heeft vooral te maken met hoe je je opstelt' VAN CURASAO NAAR NEDERLAND VOOR HET VOETBAL ander zich automatisch tot zijn verdedigende en con trolerende taken. En andersom. Anita: 'We houden elkaar voortdurend in de gaten.' Heimwee naar het middenveld zegt hij niet te voe len. 'Ik vind dit minstens zo leuk en richt me nu to taal op mijn ontwikkeling als linksback. Daarin heb Vurnon Anita debuteerde ruim vier jaar geleden als 16-jarige in het eerste elftal van Ajax, in het verloren uitduel met FC Groningen (3-2). Alleen Clarence Seedorf was jonger toen hij zijn eerste wedstrijd voor Ajax speelde. Enig kind Anita kwam met zijn ouders naar Nederland toen hij acht maanden oud was. Zes jaar later verhuisde het ge zin terug naar zijn geboorte-eiland Curagao, om twee jaar later nogmaals de oversteek te maken, dit keer voor langere tijd en met een duidelijk doel voor ogen. 'Natuurlijk had het perspectief van mijn ouders er ook iets mee te maken, maar ze deden het vooral voor het voetbal. Ze wilden mij de kans geven hogerop te komen. Dat is op Curasao vrijwel onmoge lijk. Kinderen spelen daar ook wel bij clubs; zelf speelde ik bij CW Willemstad. Maar het gaat er daar allemaal niet zo serieus aan toe. De structuur, de organisatie en de faciliteiten zijn minimaal.' Terug in Nederland werd hij in zijn woonplaats Maarssen lid van de plaatselijke voetbalvereniging, waar al snel vast kwam te staan dat de kleine Anita een bovengemiddeld talent bezat. Binnen een jaar maakte hij de overstap naar Ajax, waar hij vanaf de E1 de gehele jeugdopleiding doorliep. ik natuurlijk nog wel een inhaalslag moeten maken. Dat leerproces is nog steeds bezig. Het heeft vooral te maken met hoe je je opstelt, niet te veel richting achterlijn, maar bijvoorbeeld ook niet te veel naar binnen. Dat zijn dingen die je moet aanvoelen. Als je dat eenmaal in de vingers hebt, ga je vanzelf beter en met meer durf voetballen.' Waar de offensieve impulsen van zijn col lega Van der Wiel zich vertaalden in zes competitiegoals, heeft ook Anita wel de gelijk een substantieel aandeel in de doel- puntenregen die Ajax de afgelopen maan den liet losbarsten boven de Nederlandse velden. Als gezegd maakte hij zelf nog geen doelpunt in de Eredivisie, maar tot vijf keer toe gaf de 21 -jarige Antilliaan wel de beslissende pass die een ploeggenoot in staat stelde te scoren. Eind vorig jaar werd zijn ontwikkeling be loond met een verbeterd contract, dat ook nog eens met een jaar werd verlengd, tot medio 2012. 'De club wilde niet verder gaan dan dat ene jaar extra', vertelt Anita. 'Meestal wordt er met meerdere jaren ver lengd, maar ik vond dit zelf ook prima zo. Ik zie het als een extra motivatie om hard te blijven werken. We zullen wel zien hoe het loopt.' MINST GEPASSEERD Behalve zijn vijf assists prijkt er nog een aardig gegeven op zijn curriculum vitae:

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 14