AMSTERDAMSE VOETBALLERTJES IN DE HONGERWINTER. de Column 23 Vandaag komt Ajax naar Heerenveen en het is daarom wel een mooi moment om in de geschiedenis te duiken en terug te gaan naar de Hongerwinter van 1944 - 1945. Halverwege 1944 was o.a. door de spoorwegstaking, bombardementen en plunderende Duitsers in de grote steden in het westen een groot voedseltekort ontstaan en dat zou met de winter op komst alleen nog maar erger worden. Berichten hierover bereikten ook de voetbalclub Heerenveen en op initiatief van Floor Féléus, Hendrik Huisman, Germ Scheper en zakenman Joop Overdiep werd besloten om vier maal vijftien jonge voetballers in de leeftijd van ongeveer 12 - 14 jaar onder te brengen bij pleeggezinnen in Heerenveen en Oranjewoud. Joop Overdiep had veel zakelijke contacten in Amsterdam en hij zorgde dat dit aanbod bij de vier Amsterdamse clubs Ajax, DWS, de Volewijckers en Blauw Wit terecht kwam. Door Joops contacten werd het Amsterdam, want voor hetzelfde was het aanbod naar Rotterdam of Den Haag gegaan. De 4 clubs moesten bepalen wie naar Friesland gingen. Een niet eenvoudige keuze. Eerst contact met de ouders die toch voor langere tijd hun kind moesten afstaan aan een onbekend gezin. Maar nood breekt wet en bij de meeste clubs bepaalde uiteindelijk een loting wie de gelukkigen waren. Gelukkig kon het aanbod later worden verhoogd en tenslotte zijn er 86 Amsterdammertjes in Heerenveen ondergebracht. We kunnen het ons nu niet meer voorstellen maar het overbrengen van de kinderen van Amsterdam naar Heerenveen was een groot probleem. Treinen reden niet meer en elke vrachtauto kon beschoten worden door Engelse jagers. De Volewijckers charterden een oude vrachtauto, moesten onderweg nog een keer hals over kop uit de auto in verband met een dreigende beschieting maar het gezelschap haalde toch veilig Heerenveen. De drie andere clubs kozen voor de nachtboot van Amsterdam naar Lemmer. Dat was ook een groot avontuur want vaak durfde de schipper de overtocht niet aan met zijn onverlichte boot. Het duurde soms weken voordat een kapitein de tocht over het IJsselmeer veilig genoeg vond. Wanneer ze dan eindelijk in Heerenveen aankwamen stond het bord pap klaar. Ze moesten eerst wel aan het eten wennen, want als dat iets te vet was dan was het rennen naar de WC. Ook Abe en Hil kregen een logé in huis, Jan de Wit, een zoon van jeugdbestuurslid Arie de Wit van Ajax. Daar kwam even later nog een vier jaar jonger broertje Arie bij, die Jan zo miste dat Abe zei: "Kom jij dan ook maar bij ons". Natuurlijk was er ook heimwee, bij een van de kinderen zo sterk dat hij dwars door de gevaarlijke linies terug naar Amsterdam ging. Contact was moeilijk geen telefoon en brieven lang onderweg. Wat deden ze tijdens hun verblijf?. Klusjes doen, één kon zelfs melken. Natuurlijk ook voetballen en van Abe leerden ze het eierzoeken. De oorlog is voorbij en de kinderen gaan weer terug. Hoe gaat het verder? Op 21 en 22 Juli 1945 vierde W Heerenveen zijn 25 jarig bestaan en organiseerde een toernooi met de 4 Amsterdamse clubs, gewonnen door de Volewijckers. Als dank voor de gastvrijheid werd een tegeltableau aangeboden wat te zien is in de Pronkkeamer. In 1995 organiseerde sc Heerenveen een reünie voor de Amsterdammers waarbij hun het jubileumboek van het 75-jarig bestaan werd aangeboden. Roel de Jong. j

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 23