STEUNPILAAR IN DE DEFENSIE Jan Vertonghen Laat zijn leeftijd niet misleidend zijn: op zijn 22ste is Jan Bert Lieve vertonghen een van de steunpilaren waar trainer Martin Jol zijn elftal omheen construeert. Na Maarten Ste kelenburg en urby Emanuelson is hij de speler met de meeste wedstrijden in Ajax 1. Een gesprek over posities, liefde, trainers en het Belgische elftal. LIEFDE tekst Maarten Dekker inds de entree van jol in Amsterdam heeft Vertonghen de duidelijkheid die hij vorig jaar miste. Hij is de linker centrale ver dediger en daarmee basta. Niet dat de 20-voudig Belgisch international onder Marco van Basten een matig seizoen draaide, maar dat hij regelmatig op een andere positie moest voetballen, is zijn prestaties over een heel seizoen gemeten niet ten goede gekomen, denkt hij zelf. 'Zoals het nu gaat, is het toch wel beter. Want op welke positie je ook speelt, je wilt je als jonge voetballer toch verder ontwikkelen. Maar dan moet je wel weten op welke rol je je moet richten. Als linksback heb je bijvoorbeeld meer explosi viteit nodig, als centrale verdediger meer kracht en als middenvelder meer wendbaarheid. Daar werk je aan, op het veld en in het krachthonk. En het heeft ook met vertrouwen te maken. Als je tien wedstrijden op dezelfde plek staat, dan ga je je er ook thuis voelen en dus beter functioneren. Dat is een beetje kort door de bocht ge redeneerd, maar uiteindelijk werkt het wel zo.' In het hart van de defensie is hij met zijn kwaliteiten het meest op zijn plaats, meent Vertonghen nu. 'Ik voel me goed op deze positie. Vorig seizoen heb ik natuurlijk ook een heel tijdje linkshalf gespeeld, maar dat vraagt toch wel heel andere dingen van een voetballer. Je speelt vaak tegen kleine, wendbare mannetjes en dat is met mijn postuur en startsnelheid niet altijd even gemakke lijk. Als je mij wilt opstellen als middenvelder, dan toch met de punt naar achteren, controlerend.' Jan Vertonghen kent zijn vriendin al sinds ze op de Openbare Scholengemeenschap Bijlmer twee jaar lang in dezelfde klas zaten. Zij volgt inmiddels een the ateropleiding. Vertonghen: 'We zijn op verschillende momenten van de dag bezig. Mijn piek ligt vooral in ochtenduren, die van haar later op de dag. We hebben vaak maar één avond per week samen. Verder is het echt een kwestie van agenda's afstemmen. Deze week was ik even naar België. Ze kon gelukkig met me mee, maar moest daar wel twee afspraken voor afzeggen.' Soms is het dus lastig plannen, maar Vertonghen vindt het toch vooral fijn dat zijn vriendin ook een druk leven heeft, waarin totaal andere dingen dan voetbal centraal staan. 'Daar neemt ze mij ook in mee. Door haar lees ik bijvoorbeeld vrij veel en gaan we niet op vakantie naar Gran Canaria, maar naar Parijs, Rome of New York. Ja, daar wordt wel eens lacherig over gedaan in de kleed kamer. "Leg dat boek nou eens weg," zeggen ze dan. Of ze vragen me wat ik in Parijs ga doen. "Je kunt net zo goed thuis blijven." Daar is het weer niet anders dan hier, bedoelen ze dan. De meesten zijn gewend om op

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2010 | | pagina 12